Eksperci: ustawa refundacyjna wymaga nowelizacji

Jednym z deklarowanych przez ustawodawcę założeń ustawy refundacyjnej było zwiększenie dostępności do innowacyjnego leczenia, które jest realizowane głównie w ramach programów terapeutycznych, z których korzysta ponad 53 tys. pacjentów. Jednak zdaniem ekspertów, zwiększenie tej dostępności będzie wymagało nowelizacji ustawy, gdyż przepisy dotyczące lecznictwa szpitalnego, w tym programów lekowych, są ograniczone i w wielu punktach niejasne.

Aby zakontraktować dalsze leczenie na poziomie dotychczas akceptowanym dla pacjenta, do końca czerwca 2012 roku NFZ musi zakontraktować ze szpitalami leczenie na nowych warunkach.

- Dotychczas kontrakty na świadczenie usług w ramach programów terapeutycznych miało podpisane ponad 400 jednostek w kraju. Nie wiemy, czy wszystkie one podpiszą umowy na realizację programów lekowych - mówił Michał Pilkiewicz, dyrektor firmy analitycznej IMS Health, podczas konferencji "Leki 2012 - refundacja i programy lekowe" (Warszawa, 29 czerwca br.).

- We wszystkich tych przypadkach, kiedy wystąpią problemy z dostępnością do leku lub pacjent będzie musiał zmienić miejsce leczenia, powinna istnieć alternatywa umożliwiająca kontynuację dotychczasowej terapii do czasu jej zakończenia - dodał szef IMS.

Zwrócił też uwagę na kwestię organizacji przetargów. - Część szpitali może mieć problemy wynikające z konieczności ogłoszenia i przeprowadzenia nowych przetargów na dostawę leków. W tej sytuacji należy skorzystać z procedury importu docelowego - zaleca Pilkiewicz.

Jego zdaniem, pozwoli to uniknąć problemów związanych z sytuacją, gdy dotychczasowe umowy przetargowe nie uwzględniają niemożności nabywania leków po cenie wyższej, niż ustalony limit dla danej grupy produktów.

Na problem zakazu kupowania leków powyżej limitu wskazali też autorzy raportu "Do trzech razy sztuka - ustawa refundacyjna po publikacji trzech pierwszych wykazów”, eksperci PwC oraz kancelarii Baker & McKenzie.

W ich opinii, ustawa zmusza szpitale do naruszania przepisów. Ustawa o świadczeniach nakazuje im bowiem oferować pacjentom wszystkie leki refundowane. Z kolei ustawa refundacyjna zakazuje lecznicom kupować leki droższe niż przewiduje limit. Do lecznictwa szpitalnego wprowadzono apteczny system limitów, nie dopuszczając jednocześnie dopłat.

Doprowadza to do sytuacji, gdzie pacjent nie dostanie potrzebnego mu leku od szpitala, nie może do niego w szpitalu dopłacić i nie może go do szpitala przynieść.

- Nieprawidłowym jest zakładanie, że lek wyznaczający podstawę limitu wyleczy wszystkich chorych pacjentów. Szpital dodatkowo odpowiada na zasadzie ustawy o prawach pacjenta za zdarzenia medyczne, w tym za złą farmakoterapię, do której stosowania jest zmuszony ustawą - zauważyła mec. Paulina Kieszkowska-Knapik z kancelarii Baker & McKenzie.

Uczestnicy konferencji zauważyli, że w międzyczasie resort zdrowia wydawał komunikaty odchodzące od treści ustawy refundacyjnej, które stanowią próbę interpretacji przepisów.

Jeden z nich dotyczył wspomnianych limitów w grupach w lecznictwie szpitalnym - limity obowiązują jedynie w przypadku leków opartych na tej samej cząsteczce, zamiennych medycznie. Resort zdrowia dokonał też nowej wykładni art. 49 ustawy o refundacji leków, dopuszczając możliwość stosowania darowizn dla szpitali.

Prawnicy mają jednak wątpliwości dotyczące wydawanych przez ustawodawcę komunikatów, które nie stanowią prawa i służą jedynie doraźnemu rozwiązywaniu problemów z realizacją przepisów i celom informacyjnym.

- Wszędzie tam, gdzie okaże się to konieczne, należy przygotować odpowiednie propozycje nowelizacji ustawy - uważa Michał Pilkiewicz. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH