Eksperci: pacjenci płacą więcej za leki, a producenci leków tracą Pacjenci płacą więcej za leki, a producenci leków tracą. Fot. Archiwum

Zmniejszenie środków na refundację leków negatywnie odbija się zarówno na dostępności pacjentów do leków, jak i kondycji finansowej krajowego przemysłu farmaceutycznego - ocenili we wtorek (27 października) specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie.

Ekspert firmy specjalizującej się w badaniu rynku zdrowia Sequence HC Partners, Stefan Bogusławski powiedział, że 61 proc. pacjentów podczas wizyty lekarskiej pyta o koszty przepisywanych im leków. Jeśli są one dla chorego zbyt drogie, prosi on o wypisanie recepty na leki tańsze.

- Rozmowy na ten temat inicjowane są zarówno przez pacjentów, jak i samych lekarzy. Lekarze najczęściej pytają o to, gdy oceniają, że chory może być mniej zamożny, a także emerytów, rencistów i osoby w podeszłym wieku - powiedział Bogusławski.

Jego zdaniem jest to spowodowane tym, że pacjenci muszą więcej płacić za farmaceutyki niż przed 2011 r., gdy wprowadzono ustawę o refundacji leków.

Z przedstawionych na konferencji danych dotyczących trzeciego kwartału 2013 r. wynika, że chorzy na cukrzycę płacą za leki o 11,4 proc. więcej, koszty leków antypsychotycznych wzrosły o 10,4 proc., a na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - o 7,2 proc.

- Nie dysponujemy jeszcze najnowszymi danymi, ale większa dopłata chorych do leków nadal się utrzymuje - podkreślił Bogusławski. Jego zdaniem z tego powodu część chorych nie leczy się optymalnie: nie wykupuje wszystkich przepisanych leków albo zażywa mniejsze ich dawki, co zmniejsza skuteczność zaordynowanego leczenia.

Bogusławski obawia się, że jeśli ta sytuacja się utrzyma, w przyszłości wzrosną koszty leczenia, zarówno te bezpośrednie, jak i pośrednie - na przykład w postaci większych wydatków z budżetu ZUS. Przyczyniają się do tego również lekarze, którzy po wprowadzeniu ustawy o refundacyjnej zaczęli częściej przepisywać choremu droższe leki nierefundowane.

- Trudno się im dziwić, ponieważ obawiają się kary za tzw. nieuzasadnioną refundację - dodał.

Prezes Polskiego Związku Przedstawicieli Przemysłu Farmaceutycznego Cezary Śledziewski powiedział, że oszczędności na refundacji leków negatywnie wpływają na kondycję finansową polskiego przemysłu farmaceutycznego. Krajowe firmy produkują głównie leki odtwórcze (tzw. generyki), które stanowią połowę wszystkich obecnych na listach refundacyjnych farmaceutyków.

Według przedstawionego na konferencji prasowej raportu "Bezpieczeństwa farmaceutyczne Polski", w latach 2012-2014 ceny leków w naszym kraju spadły w wyniku negocjacji z Ministerstwem Zdrowia średnio o 6,3 proc. W efekcie przychody polskich producentów w tym samym okresie zmniejszyły się o 513 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH