Eksperci o różnicach w dostępie do innowacji w onkologii

Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Leczenie pacjentów z zaawansowaną chorobą bywa prawdziwą loterią, spowodowaną znacznymi różnicami w dostępie do najnowszych osiągnięć, w zależności od kraju zamieszkania - wynika z raportu "Liczy się każdy miesiąc".

W Wielkiej Brytanii pacjenci onkologiczni muszą dłużej czekać na dostęp do nowych terapii onkologicznych niż we Francji. W badaniu obejmującym sześć krajów Europy Zachodniej wykazano, że najwięcej leków onkologicznych stosuje się we Francji, która wyprzedza, Hiszpanię, Niemcy, Włochy, Szwecję i Wielką Brytanię. Dostęp do optymalnego leczenia to jedna z najistotniejszych przyczyn występowania różnic w przeżywalności z chorobą nowotworową pomiędzy tymi krajami, a współczynnik umieralności z powodu raka prostaty w Wielkiej Brytanii jest wyższy niż w krajach sąsiednich.

- W przypadku zaawansowanego raka prostaty mamy do czynienia z chorobą nieuleczalną. Dla tych pacjentów liczy się każdy miesiąc. Zapewnienie im dostępu do właściwych metod leczenia daje obecnie możliwość zyskania dodatkowego czasu i dobrej jakości życia - mówiła podczas prezentacji raportu jego współautorka, dr Heather Payne, konsultant ds. onkologii klinicznej ze Szpitala Uniwersytetu Londyńskiego University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH).

- Jednak nie w każdym kraju chorzy stają się beneficjentami postępu nauki. Istnieje wiele przyczyn występowania międzynarodowych różnic w przeżywalności pacjentów z rakiem, a szybki dostęp do innowacyjnych metod leczenia i powszechność opieki na najwyższym poziomie są niezbędne do uzyskania najlepszych wyników w zakresie wydłużenia życia i poprawy jego jakości - dodała.

Every Month Matters - Liczy się Każdy Miesiąc to ogólnoeuropejska inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości na temat choroby i zjednoczenie czołowych ekspertów w dziedzinie onkologii i urologii, grup wsparcia dla pacjentów oraz pacjentów i ich rodzin do walki o zmianę podejścia do opieki nad chorymi z zaawansowanym rakiem prostaty. Sponsorem akcji jest firma Astellas. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH