Eksperci: leki biologiczne zdominowały nowoczesne lecznictwo

Do lecznictwa wprowadzane są głównie leki biologiczne nowej generacji rewolucjonizujące terapie wielu chorób - uważają eksperci uczestniczący w konferencji "Biotechnologia 2014" w Warszawie. Coraz częściej pojawiają się będące ich odpowiednikami tzw. leki biopodobne.

Leki biologiczne najczęściej wykorzystuje się w onkologii i reumatologii, do leczenia nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Podkreślono, że te preparaty wytwarzane przy użyciu żywych komórek doprowadziły do przełomu w leczeniu wielu schorzeń.

Kierownik klinki onkologicznej przy ul. Wawelskiej, należącej do Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Piotr Wysocki powiedział, że w onkologii największe nadzieje wiązane są immunoterapią, która może wkrótce zrewolucjonizować leczenie zaawansowanego czerniaka.

- Dzięki stosowanym w tej terapii lekom biologicznym u części chorych można uzyskać nawet wieloletnie przeżycia, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia - podkreślił.

Michał Jachimowicz z firmy MAHTA zajmującej się finansami w systemie ochrony zdrowia przyznał, że leki biologiczne są bardzo drogie, ale nie należy patrzeć jedynie na ich cenę, ale przede wszystkim na to, jakie dają efekty terapeutyczne.

- Do niedawna przyjmowano, że terapia jest opłacalna, gdy koszt przedłużenia choremu życia o jeden rok nie przekracza trzykrotnej wartości PKB w przeliczeniu na jedną osobę. Jednak coraz więcej państw odchodzi od tego przelicznika uznając go za przestarzały - twierdził ekspert.

Dodał, że leki biologiczne rzadko mieszczą się w tym przeliczniku, jednak dzięki tym preparatom chorzy dłużej żyją i nie pobierają rent, są często w na tyle dobrym stanie zdrowia, że mogą prowadzić aktywny tryb życia i kontynuować pracę zawodową.

- W Polsce trzykrotność PKB per capita wynosi obecnie 111 500 zł i jest to kwota, która często nie wystarcza do sfinansowania nowej generacji leków biologicznych - powiedział Jachimowicz.

Wiele kontrowersji wywołują coraz częściej wprowadzane do lecznictwa tzw. leki biopodobne. Prof. Paweł Grieb z zakładu farmakologii doświadczalnej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie wyjaśnił, że są one wprowadzane na rynek po wygaśnięciu ochrony patentowej na innowacyjny lek biologiczny.

- Zgodnie z wytycznymi przyjętymi w Unii Europejskiej w 2005 r. wprowadzenie do terapii leku biopodobnego, nazywanego również bionastępczym, wymaga przeprowadzenia badań klinicznych wykazujących podobieństwo do leku innowacyjnego - podkreślił specjalista. Badania kliniczne mogą być skrócone, trzeba jednak wykazać, że lek biopodobny jest zarówno skuteczny, jak i bezpieczny.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH