Eksperci: leczenie WZW C rewolucyjną terapią pod koniec 2015 r. Leczenie WZW C rewolucyjną terapią pod koniec 2015 r. Fot. Archiwum

Nową wyjątkowo skuteczną terapią chorzy z wirusowym zapaleniem wątroby typu C będą leczeni pod koniec 2015 r. - zapowiedział na konferencji prasowej w Warszawie dr hab. Krzysztof Tomasiewicz z kliniki chorób zakaźnych UM w Lublinie.

- Jesteśmy bombardowani telefonami od chorych i ich rodzin z zapytaniami, kiedy rozpocznie się leczenie nowymi rewolucyjnymi lekami, które niedawno objęto u nas refundacją. To wspaniała wiadomość, ale proszę jeszcze o chwilę cierpliwości. Czynione są przygotowania do rozpoczęcia leczenia pierwszych chorych. Sądzę, że będzie to możliwe pod koniec 2015 r. - powiedział dr hab. Krzysztof Tomasiewicz z lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od 1 lipca 2015 r. na listę refundacyjną leków ministerstwo zdrowia wprowadziło pierwszą tzw. bezinterferonową terapię, a od 1 września drugą, również bezinterferonową. - Obydwa te sposoby leczenia, w których wykorzystuje się inne preparaty, ale o podobnym działaniu, zwiększyły skuteczność terapii WZW C z genotypem 1 do prawie 100 proc. - powiedziała prof. Alicja Wiercińska-Drapało z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Leczenie ma być prowadzone w ramach programu lekowego poświęconego wirusowemu zapaleniu wątroby typu C (WZW C). Objęte zostaną nim osoby zakażenie wirusem HCV z genotypem 1, którzy stanowią w naszym kraju 80 proc. wszystkich chorych na WZW C.

- Nie możemy rozpocząć terapii od razu u wszystkich chorych, bardzo byśmy chcieli, ale to nie jest możliwe. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, podobnie jest na całym świcie. Zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami w pierwszej kolejności będą leczeni chorzy w cięższym stanie, którzy nie mogą zbyt długo czekać. Są to głównie pacjenci z zaawansowaną marskością wątroby, u których wysokie jest ryzyko powikłań i którzy wykazują pozawątrobowe objawy choroby - podkreślił dr Tomasiewicz.

Według specjalisty, kryteria doboru chorych do nowej terapii są w naszym kraju dość szerokie, bardziej tolerancyjne nawet, niż w niektórych państwach Europy Zachodniej, takich jak np. Szwajcaria. - Można do niej zakwalifikować chorego o dowolnym stopniu włóknienia wątroby, a nawet tych pacjentów, u których jeszcze do niej nie doszło. Dzięki temu będzie można leczyć niemal każdą osobę zakażoną WZW C z genotypem 1 - zapewnił dr Tomasiewicz.

Specjalista nie chciał powiedzieć, jaką cenę za leczenie nowymi lekami wynegocjowało ministerstwo zdrowia. W odpowiedzi na pytanie dziennikarza PAP przyznał jedynie, że jest to jedna z najniższych cen za tę terapię na naszym kontynencie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH