E-recepty do 2015 roku: będą oszczędności, ale... kto za to zapłaci

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia dysponuje kwotą ponad 3 mln zł na prototyp programu e-recept. Po blisko rocznym oczekiwaniu zbliża się rozstrzygnięcie, komu powierzona zostanie misja jego wykonania. Sąd konkursowy weryfikuje obecnie 10 złożonych propozycji.

CSIOZ nie narzuciło wymagań  dotyczących programu, nadal zatem nie wiadomo, jaki kierunek będzie ostatecznie wybrany: zaproponuje go zwycięzca konkursu.

Minister zdrowia Ewa Kopacz w sierpniu ub. r. powołała komitet sterujący, który po zaakceptowaniu niezbędnych dokumentów ogłosił postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy systemu.

Z informacji, jakie przekazał portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Furgał z CSIOZ wynika, że prace zostały podzielone na 3 etapy. W pierwszym komitet skupił się na szczegółowej specyfikacji wymagań dla prototypu e-recepty. Następnym krokiem ma być wykonanie, dostawa i zainstalowanie prototypu, a następnie przeprowadzenie akcji promocyjnej i przeszkolenie użytkowników.

Ma być szybciej i bezpieczniej
Do 19 kwietnia sąd konkursowy czekał na zgłoszenia zainteresowanych firm. Wpłynęło 10 ofert, które w najbliższych tygodniach będą rozpatrywane. Po wyłonieniu najlepszej spośród nich zostanie wykonany prototyp e-recepty. Program ma być sprawdzony w jednym mieście i jednym powiecie. Prawdopodobnie wybór padnie na Wielkopolskę.

Wykonawca prototypu wprowadzi go do eksploatacji i będzie świadczył usługi gwarancyjne. Zobowiąże się też do udzielania wyjaśnień i pomocy w zakresie funkcjonowania systemu oraz zmian parametrów i konfiguracji. W założeniach przewidziano również zorganizowanie centrum wsparcia dla użytkowników, przynajmniej poprzez kontakt telefoniczny i pocztę elektroniczną.

Grzegorz Furgał pytany o korzyści płynące z wprowadzenia informatycznych rozwiązań pozwalających na stosowanie e-recept zaznacza, że wdrożony prototyp powinnien m.in. przyspieszyć wystawianie recept przez lekarza oraz ich realizację przez farmaceutę.

– Zostaną wykluczone błędy wynikające z pomyłek w pisowni nazwy leku, nieprawidłowego opisu postaci leku i wielkości opakowania, nieprawidłowego odczytania nazwy leku przez farmaceutę. Unikniemy realizacji recept o powtarzających się numerach – wylicza Furgał.

Planowane zmiany mają dodatkowo stanowić merytoryczne wsparcie dla lekarza wystawiającego receptę oraz umożliwić płatnikowi dostęp do pełnej, szczegółowej informacji o wystawionych receptach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH