Dopuszczenie do obrotu nowego leku dla schizofreników

Firmy Dainippon Sumitomo Pharma oraz Takeda uzyskały pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu Latuda (lurazydonu) - nowego atypowego leku przeciwpsychotycznego przeznaczonego do leczenia schizofrenii u dorosłych.

W piątek (28 marca) Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu Latuda (lurazydon) przeznaczonego do stosowania doustnego raz na dobę w celu leczenia schizofrenii u dorosłych. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) przy Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dla produktu Latuda 23 stycznia 2014 r.

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu zostało wydane na podstawie szeroko zakrojonego  programu badań klinicznych złożonego z ośmiu badań z grupami kontrolnymi otrzymującymi placebo oraz inne aktywne leki porównawcze, w których uzyskano pozytywne wyniki dla lurazydonu. Lurazydon jest atypowym lekiem przeciwpsychotycznym, opracowanym pierwotnie przez firmę Dainippon Sumitomo Pharma Co., Ltd. ("DSP”), wykazującym silne powinowactwo do receptorów dopaminergicznych D2, serotoninergicznych 5-HT2A i serotoninergicznych 5-HT7, na które wywiera działanie antagonistyczne.

Akceptacja KE dla Latudy (lurazydonu) pozwoli na stosowanie leku w leczeniu schizofrenii u dorosłych w krajach UE, w tym w Polsce. Dotychczas lurazydon posiadał już rejestrację w Szwajcarii oraz USA i Kanadzie - informuje Teresa Witkowska, kierownik biura zarządu Takeda Polska Sp. z o.o.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH