Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych apeluje o nie uleganie presji pacjentów i nie przepisywanie leków na żądanie. Takie działania mogą się pojawić po doniesieniach, że z rynku mogą zniknąć niektóre leki.

30 czerwca br. minął termin składania wniosków w procesie rerejstracji produktów leczniczych. Producenci nie złożyli blisko 1,5 tys. dokumentacji, z czego około 1000 leków to produkty z listy refundacyjnej.

Teoretycznie produkty lecznicze, które nie zostały zharmonizowane, powinny zniknąć z rynku w styczniu 2009 roku. Ale jak uspokaja prezes URPL Leszek Borkowski, wprowadzone wcześniej do obrotu i znajdujące się w dystybucji hurtowej leki, pozostaną na rynku do końca upływu ich terminu ważności.

– Niektóre produkty lecznicze mają nawet  5–letni termin ważności – przypomina Borkowski.

To oznacza, że przez kolejne 5 lat na polskim rynku będą zarówno produkty zharmonizowane jak i niezharmonizowane. Powstaje pytanie, czy Minister Zdrowia podejmie decyzję, by produkty lecznicze, które nie zostały zharmozniwaone, a pozostają w dystrybucji, były nadal refundowane.

Prezes Urzędu apeluje jednocześnie, by nie robić domowych zapasów leków. Po pierwsze, często są przechowywane w niewłaściwych warunkach, np. w łazienkach. Po drugie, w tak długim okresie czasu może zmienić się terapia leczenia danego schorzenia. Nie zdarza się, aby robienie zapasów, wpływało korzystnie na terapię.
– Z własnego doświadczenia wiem, że pacjenci robią zapasy leków, a te potem wracają do aptek do utylizacji – dodaje Borkowski.

Z doświadczenia w gromadzeniu dokumentacji harmonizacji potwierdza sie jeszcze jedna prawda, że robimy wszystko na ostatnią chwilę. Na 759 wniosków złożonych od stycznia 2008 roku, 499 wpłynęło w czerwcu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH