Lek, z którym wiązano duże nadzieje, okazał się na tyle niebezpieczny, że ograniczona zostanie możliwość jego stosowania. Firma zaprzecza doniesieniom medialnym, że podjęła decyzję o wycofywaniu leku z rynku.

Eteksylan dabigatranu (Pradaxa) jest stosowany w prewencji pierwotnej żylnych powikłań zakrzepowo-zatorowych. Wskazaniem do stosowania jest także ryzyko udaru mózgu u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków (MP).

Pojawiające się działania niepożądane w postaci krwawień po podaniu leku spowodowały, że wytwórca - Boehringer Ingelheim - razem z Europejską Agencją ds. Leków (EMA) uzgodnił aktualizację zaleceń do stosowania leku oraz wprowadzenie odpowiednich zmian do Charakterystyki Produktu Leczniczego (ChPL).

W 2008 roku AOTM pozytywnie rekomendowała finansowanie leku u dorosłych pacjentów po przebytej planowej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego w ramach wykazu leków refundowanych. Warunkami było obniżenie limitu leku poniżej limitu najtańszej heparyny drobnocząsteczkowej. Lek miał być także finansowany przez 12 miesięcy.

Agencja oceniła, że zaletą tego leku jest podawanie go doustnie, co jest wygodniejsze i może poprawić stosowanie się pacjentów do zaleceń. Stosowanie leku przez rok miało dostarczyć danych dotyczących efektywności i bezpieczeństwa produktu. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH