Dobre umowy są partnerskie

Niektóre mechanizmy rynkowej konkurencji pomiędzy aptekami z czasem ewoluowały w stronę patologii, stąd np. oferowanie leków za grosz lub przekazywanie korzyści finansowych pacjentom realizującym receptę, co może prowadzić do marnotrawstwa - stwierdza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Jerzy Toczyski, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

Rynek Zdrowia: – Który z czterech projektów ustaw tzw. pakietu farmaceutycznego jest dla Infarmy najważniejszy?
Jerzy Toczyski: – Dla nas najważniejsza w tym pakiecie jest ustawa refundacyjna, która wytycza na nowo ramy funkcjonowania rynku leków i zasady ich finansowania. Od ostatecznego kształtu tej ustawy zależeć będzie, czy poprawi się dostęp pacjentów do nowoczesnych leków.

– W jakim zakresie, według Związku, ustawa to zmieni?
– Nasze dotychczasowe nakłady na refundację leków, w przeliczeniu na głowę mieszkańca, wciąż należą do najniższych w Europie, co powoduje, że poziom współpłacenia pacjentów za leki w Polsce jest wciąż bardzo wysoki i znacząco przekracza barierę bezpieczeństwa dostępu do produktów leczniczych definiowaną przez WHO.

Ministerstwo Zdrowia od lat nadaje priorytet działaniom zmierzającym do zmniejszania udziału pacjentów w kosztach zakupu leków. Głównym przejawem tych działań jest wywieranie nieustającej presji na producentów, skutkujące ciągłym obniżaniem cen leków. Obecnie średnie ceny leków w Polsce są najniższe w Europie.

– Nadal jednak polski pacjent sporo dopłaca do leków z własnej kieszeni.

– Dzieje się tak, ponieważ budżet na refundację jest nadal zbyt skromny, co widać zwłaszcza na tle innych krajów. A ponieważ producenci leków nie są w stanie bez końca obniżać swoich cen, na rynku wytworzyły się mechanizmy kompensacyjne, takie jak rabaty w kanałach dystrybucji, których podstawowym celem jest umożliwienie pacjentowi wykupienie leku w aptece.

– Jak propozycje ministerstwa odbierane są przez producentów innowacyjnych leków?

– Projekt nowej ustawy refundacyjnej znacząco poprawia przejrzystość i przewidywalność procesów decyzyjnych przy określaniu zasad finansowania leków i w tym zakresie jest spójna z prawem unijnym. Takie zmiany są konieczne i dawno przez nas oczekiwane.

Jednak wiele zawartych w ustawie propozycji, w założeniu mających sprzyjać racjonalizacji wydatków, może wywołać efekty odmienne od oczekiwanych. Na przykład umocowanie budżetu na refundację na poziomie 17% wydatków NFZ, w realiach dzisiejszego planu finansowego oznacza po prostu spadek nakładów na leki, bo nawet dzisiaj, przy obecnych ograniczeniach, ten procent jest wyższy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH