Ministerstwo Zdrowia jeszcze raz sprawdza, w jaki sposób powinny być traktowane leki wprowadzone do obrotu przed 31 grudnia 2008 roku, które nie przeszły procesu harmonizacji (dostosowania dokumentacji do wymogów unijnych). Na decyzję daje sobie na to czas do końca tygodnia.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski przypomina, że na 177 leków, którym ministerstwo odmówiło przedłużenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, znajdują się produkty o różnym statusie: refundowane w różnej wysokości, nierefundowane oraz wydawane bezpłatnie inwalidom wojennym i osobom uprzywilejowanym.

Leki, które nie przeszły procesu harmonizacji, a były na listach refundacyjnych, pozostają na rynku do upływu terminu ich ważności lub wyczerpania zapasów.

Wątpliwości pojawiły się w przypadku leków niezharmonizowanych wydawanych bezpłatnie inwalidom wojennym.

- To jest teraz przedmiotem analizy prawnej, która da jednoznaczną odpowiedź – powiedział dla portalu rynekzdrowia.pl minister Twardowski.

Jednym z takich leków jest Detralex, lek na niewydolność krążenia żylnego. W ostatnich dniach pojawiły się sprzeczne sygnały kierowane do farmaceutów, by ci nie wydawali bezpłatnie produktu osobom uprawnionym do jego refundacji.

Minister jednocześnie przypomina, że na rynku są dostępne 4 produkty lecznicze z tą samą substancją czynną: - Trzy z nich przeszły proces harmonizacji, wobec czego pacjenci nie są pozbawieni dostępu do leczenia preparatem.

Minister odniósł się również do prac nad ustawą Prawo farmaceutyczne i zapewnił o kontynuacji prac nad obecną ustawą.

- Procedowane są uzgodnienia dotyczące implementacji unijnej dyrektywy transparentności. Natomiast w kwestii sztywnych cen i marż zostało zgłoszonych w trakcie konsultacji bardzo dużo uwag. Dlatego pozwołany został nowy zespół, który się przyjrzy propozycjom – powiedział nam Marek Twardowski, wyrażając nadzieję, że uda się przedstawić nowy projekt do końca czerwca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH