
Sen ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza: pacjenci ochoczo biegną do aptek po tanie leki, a w dniu wyborów do urny, by za "taniość" podziękować. O tańszych odpowiednikach leków refundowanych mogą dowiedzieć się na resortowej infolinii. Pytamy farmaceutów, co myślą o pomyśle, którego konsekwencje będą ponosić w pierwszej kolejności.
Zamiast infolinii aptekarze oczekują ze strony ministerstwa realnych zachęt i wsparcia w postaci chociażby systemu informatycznego, który umożliwiałby bezproblemowe zamiennictwo leków według kryteriów: cena i wskazania terapeutyczne. Ich zdaniem, w obecnej sytuacji nakaz substytucji na poziomie apteki to pułapka prawna.
Aptekarze twierdzą ponadto, że akcja z infolinią podważa ich wiarygodność. - Dochodzi bowiem do sytuacji, gdy anonimowy pracownik infolinii w oparciu o dostępny wykaz wskazuje, jakiego zamiennika pacjent może zażądać w aptece - mówi Grzegorz Pakulski, prezes Rady Kaliskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, wskazując na wiarygodność takiej porady, jak również możliwe do przewidzenia sytuacje konfrontacji chorych z farmaceutą:
- Jak poinformowanemu o konkretnej nazwie najtańszego zamiennika pacjentowi wytłumaczyć, że w międzyczasie nastąpiły zmiany w wykazach refundacyjnych i zmieniła się odpłatność za ten lek, bądź leku już nie ma w wykazie? - pyta prezes.
Rachunek ekonomiczny
Zdaniem środowiska aptekarskiego, mechanizmy ustawy refundacyjnej w zakresie substytucji generycznej działają na niekorzyść aptek. Nie dość, że marża detaliczna jest taka sama dla wszystkich refundowanych odpowiedników i farmaceuta nie ma zachęty do wydawania tańszych leków, to w dodatku w dłuższej perspektywie substytucja apteczna powoduje stopniowe obniżanie ceny podstawy limitu i obniżenie kwoty marży detalicznej.
- Apteka jest przedsiębiorstwem. Z ustawy o działalności gospodarczej wynika, że obowiązkiem firmy jest zarabiać, a nie przynosić straty. W obecnych uwarunkowaniach prawno-rynkowych informowanie o tańszych odpowiednikach przekłada się na niższą marżę, mniejsze zyski, czyli działanie na niekorzyść apteki i jej właściciela - przekonuje Grzegorz Pakulski.
To, czego farmaceuta obsługujący infolinię może również nie być świadomy, to zgłaszane przez aptekarzy problemy z dostępnością do niektórych tańszych leków. W części przypadków przypomina to sytuację z przeszłości, gdy na wykazach funkcjonowały „leki-duchy".
Konsekwencje wojen "krzyżykowych"
Do zamiany leków zniechęcają też potencjalne konsekwencje za "nieprawidłowo" zrealizowaną substytucję. Farmaceuci tłumaczą, że nie mają wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i nie wiedzą, czy zamieniając lek na inny, mogą wydać produkt, który nie ma zarejestrowanych wskazań w danej jednostce chorobowej.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 12:34 Prezydent: zrealizujemy postulaty protestujących rodziców niepełnosprawnych
- 12:14 W 2017 r. padł w Polsce rekord. Chodzi o liczbę wystawionych zwolnień lekarskich
- 11:58 Mularczyk: wciąż zbyt mała pomoc dla osób niepełnosprawnych
- 11:43 MSWiA: do grudnia br. numer alarmowy 997 będzie przeniesiony do CPR
- 11:28 Minister Rafalska: proponujemy nowy termin wejścia w życie e-zwolnień
- 11:13 Świętokrzyskie: problemy z elektronicznymi zwolnieniami - system się zawiesza
- 10:57 Bronowice: nie mogą wykorzystać sprzętu za 300 mln zł, a pacjenci czekają
- 10:37 Chrzanów: audyt wskazuje na możliwości pozyskania dodatkowych przychodów
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych