Dlaczego Polska znalazła się na Priority Watch List

W związku z ostatnimi publikacjami w mediach, dotyczącymi relacji handlowych amerykańskich firm farmaceutycznych działających w Polsce, Amerykańska Izba Handlowa w informacji rozesłanej do mediów wyjaśnia powody wpisania Polski na Priority Watch List.

Firmy farmaceutyczne zrzeszone w PhRMA rekomendowały rządowi USA umieszczenie Polski na Priority Watch List w raporcie Special 301 Raport.

"Celem takiej rekomendacji było doprowadzenie do podjęcia przez rządy obu krajów głębszego dialogu dotyczącego relacji handlowych w branży farmaceutycznej" - informuje Izba.

Jak przekonują przedstawiciele izby handlowej raport "Special 301", opublikowany 30 kwietnia 2012 roku, podkreśla obawy rządu USA dotyczące ostatnich zmian ustawodawstwa regulującego system opieki zdrowotnej w Polsce oraz ich wpływu na zasady polityki cenowej, refundacyjnej i zasady prowadzenia badań klinicznych.

"Przedstawiciele amerykańskiej branży farmaceutycznej w Polsce sygnalizują również trudności w komunikacji pomiędzy sektorem farmaceutycznym a Ministerstwem Zdrowia, co uniemożliwia przedsiębiorcom nawiązanie dialogu z polskim ustawodawcą w zakresie planowanych ustaw" - uważają przedstawiciele izby handlowej.

Informują, że Special 301 Report jest cykliczną publikacją rządu USA omawiającą wyzwania związane z zagadnieniami ochrony własności intelektualnej i dostępu do rynku we wszystkich branżach, w tym w sektorze farmaceutycznym, w ponad 40 krajach na świecie. Special 301 Report m.in. odnosi się do Kanady, Czech, czy Węgier.

"PhRMA jako organizacja branżowa co roku przesyła rządowi USA informację podsumowującą problemy związane z dostępem do rynków i ochroną własności intelektualnej występujące w poszczególnych krajach oraz wskazuje na możliwe płaszczyzny dialogu i współpracy z rządami. Celem dialogu ma być rozwiązanie lub poprawa panujących warunków rynkowych" - czytamy w oświadczeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH