Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD) wystosowało list do Rzecznika Praw Obywatelskich z apelem o interwencję w sprawie braku dostępu chorych na cukrzycę w Polsce do długodziałających analogów insulin.

- Od kwietnia 2005 roku diabetycy nie zobaczyli na liście leków refundowanych żadnego nowego leku – pisze w liście prezes Stowarzyszenia Andrzej Bauman.

Środowisko chorych na cukrzycę jest tym bardziej rozgoryczone, że Minister Zdrowia Ewa Kopacz w listopadzie 2008 r. obiecała refundację długo działających analogów insulin. W ostatnio przygotowanym projekcie listy leków refundowanych, te farmaceutyki jednak się nie znalazły.

Resort tłumaczy, że brak insulin na liście wynika z pośpiechu. W momencie zamykania listy leków refundowanych, nie było wymaganych dokumentów dotyczących insulin - w tym zawierających rekomendacje Agecji Oceny Technologii Medycznych.

- Gdybyśmy czekali na opinie o insulinach, listy leków refundowanych nie byłoby w ogóle – mówi Jakub Gołąb, rzecznik ministerstwa zdrowia i zapewnia, że jeszcze w tym roku leki te znajdą się na tej liście. - W kwietniu zajmiemy się ponownie tą sprawą - dodaje.

Diabetycy podkreślają, że od momentu pojawienia się pierwszego analogu długodziałającego przeprowadzono wiele badań mających na celu porównanie tej terapii z już istniejącymi. Badania wykazały korzyści płynące z ich zastosowania w leczeniu cukrzycy. Możliwość podawania leku jeden raz na dobę w zdecydowany sposób poprawiło jakość życia pacjentów w porównaniu do terapii ze zwykłą insuliną.

- W naszym kraju na cukrzycę choruje od 2 do 2,5 mln osób, przy czym liczba ta będzie dramatycznie rosnąć – pisze w liście prezes Bauman: - Brak dostępu do nowoczesnego leczenia skutkuje u chorych wieloma powikłaniami, które powodują poważne problemy zdrowotne, m.in. trzykrotnie zwiększają ryzyko zawału serca i udaru mózgu, wywołują retinopatię i nefropatię cukrzycową, czy też przyczyniają się do powstania zespołu stopy cukrzycowej, którego rozwój u 5–15 proc. chorych prowadzi do amputacji kończyn.

Zdaniem wybitnych polskich diabetologów stosowanie analogów insulin długodziałających jest szczególnie uzasadnione u pewnych, wybranych grup pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH