Diabetolodzy i transplantolodzy pozytywnie o zmianach w refundacji

Przedstawiciele środowisk diabetologów oraz transplantologów pozytywnie oceniają decyzję ministra zdrowia o uzupełnieniu listy leków refundowanych m.in. o paski do glukometrów oraz leki stosowane u pacjentów po przeszczepach.

- Decyzja ministra zdrowia o tym, że paski do glukometrów będą dostępne za opłatą ryczałtową 3,20 zł to krok, którego oczekiwali pacjenci z cukrzycą oraz ich rodziny - ocenił prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak.

Także prof. Piotr Kaliciński, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, podkreślił że wpisanie na listę dwóch leków, o które postulowało środowisko transplantologów, to "dobra i szybka decyzja świadcząca o tym, że pan minister uwzględnia istotne zgłaszane uwagi ekspertów ze środowiska lekarskiego".

W czwartek (29 grudnia) na konferencji prasowej minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował o zmianach na opublikowanej 23 grudnia liście leków refundowanych, m.in. o tym, że paski do glukometrów dla wszystkich pacjentów z intensywną insulinoterapią - wymagającą co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę - będą dostępne za odpłatnością ryczałtową.

Oznacza to, że z 12 rodzajów pasków połowa będzie dostępna za opłatą ryczałtową wynoszącą 3,20 zł. Będą one dostępne m.in. dla dzieci, pacjentów z cukrzycą typu I, kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz dla pacjentów używających pomp insulinowych. Pozostałe paski będą dostępne dla pacjentów za niewielką dopłatą, wynoszącą maksymalnie 6,16 zł.

Prof. Czupryniak dodał, że środowisko diabetologów nie traci nadziei, że na kolejnych listach leków refundowanych, które mają być publikowane co 2 miesiące, pojawią się również długo działające analogi insulin. W jego ocenie, błędne są informacje resortu, że niektóre badania wskazują na to, iż leki te mogą prowadzić do zmian nowotworowych.

- Takie podejrzenia dotyczą tylko przypadków chorych na cukrzycę typu 2, osób starszych, natomiast w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1 są to leki bardzo skuteczne i bezpieczne - podkreślił Czupryniak.

Na nowej liście refundacyjnej - jak poinformował Arłukowicz - znalazły się także m.in. mykofenolan mofetilu (CellCept) - lek immunosupresyjny stosowany u pacjentów po przeszczepach oraz walgancyklowir (Valcyte) - lek stosowany w prewencji zakażenia cytomegalowirusem.

O umieszczenie tych leków na liście zwrócił się prof. Kaliciński, a ich brak w wykazie określił jako niezrozumiały i błędny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH