Deloitte: ustawa refundacyjna obniży rentowność firm farmaceutycznych

Po wejściu w życie ustawy refundacyjnej firmy farmaceutyczne będą mniej rentowne - uważa firma doradcza Deloitte.

Sejm uchwalił pod koniec marca ustawę refundacyjną. Zgodnie z nią MZ będzie negocjowało z producentem leku stałą cenę tzw. refundowaną. Od jej wartości ma być ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. Oznacza to, że ceny leków refundowanych będą jednakowe we wszystkich aptekach.

Zgodnie z ustawą 17 proc. wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne będzie musiało być przeznaczane na refundację leków. Wprowadzono obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, które zobowiążą je do przestrzegania cen z wykazów produktów refundowanych. W ustawie przewidziano podatek od refundacji leków. Płacić go mają koncerny farmaceutyczne, które będą musiały oddawać 3 proc. zysku ze sprzedaży leków refundowanych. Pieniądze będą przekazywać na konto Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Ekspert Deloitte Adam Stułka powiedział, że po wejściu w życie ustawy "większość firm farmaceutycznych odczuje bardzo znaczny wzrost kosztów funkcjonowania”. - Należy się liczyć z tym, że znaczna część, zajmująca się produkcją i obrotem leków refundowanych, poniesie negatywne konsekwencje związane z wprowadzeniem nowych przepisów, a ich rentowność spadnie - uważa.

Jego zdaniem w efekcie przedsiębiorstwa farmaceutyczne będą przeznaczały mniej pieniędzy na rozwój. Według eksperta oprócz obciążeń finansowych wynikających z ustawy, firmy będą musiały zmierzyć się z formułowaniem na nowo swoich strategii biznesowych związanych z ustalaniem cen leków refundowanych oraz z kształtowaniem relacji handlowych z hurtowniami i aptekami.

- Firmy będą musiały się też zmierzyć z dużym ryzykiem prawnym, które zacznie towarzyszyć im w zakresie dystrybucji leków refundowanych po wprowadzeniu nowych przepisów. Będą musiały żyć w cieniu groźby sankcji - natury prawnej i finansowej - za naruszanie przepisów ustawy - dodał Stułka.

Zdaniem ekspert Deloitte trzeba się spodziewać, że zmiana rentowności będzie przynajmniej w przypadku niektórych firm odczuwalna.

- Wiele może zależeć od profilu danej firmy. Czy mamy do czynienia z przedsiębiorstwem innowacyjnym, czy na przykład produkującym leki generyczne. Wiele może zależeć też od tego, czy dana firma już w tym momencie prowadzi działania zmierzające do opracowania nowych leków, czy też planuje je w przyszłości - tłumaczył ekspert.

Według UOKiK, wprowadzenie sztywnych cen i marż przeczy zasadom wolnego rynku, a hurtownie i apteki pozbawia możliwości konkurowania. Resort zdrowia uważa z kolei, że ustawa refundacyjna zakończy "grę pacjentem” - chodzi o sytuacje, gdy pacjenci zachęcani przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków (do których dopłaca państwo), np. kupują je, choć ch nie potrzebują. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH