Rynek OTC w krajach Europy Środkowo-Wschodniej do 12 roku będzie wart 12 mld euro - prognozuje firma PMR. W ub. r. osiągnął wartość 7,4 mld euro, notując wzrost w euro o 16 proc. Krajami, które będą rozwiały się najszybciej w regionie będą Rumunia, Rosja i Ukraina.

Największym rynkiem produktów OTC w Europie Środkowo-Wschodniej jest Rosja. Kraj ten generuje prawie połowę wartości rynku pod względem sprzedaży. Drugim największym rynkiem w regionie jest Polska -21%.

Czeski rynek OTC, którego udział w całym rynku OTC w Europie Środkowo-Wschodniej wynosi 6%, jest jednym z najlepiej rozwiniętych w regionie. Pomimo podobnej pod względem wielkości populacji, jest on o około 100 mln euro większy niż rynek węgierski.

- Najważniejszymi czynnikami wzrostu będzie wzrost zamożności społeczeństw w analizowanych krajach, a także zmiana stylu życia, co skłoni ludzi do większej dbałości o zdrowie i wygląd zewnętrzny - wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego w firmie PMR i współautorka raportu.

Rosja jest największym rynkiem leków przeciwbólowych w Europie Środkowo-Wschodniej, chociaż ta kategoria stanowi tylko 15% rosyjskiego rynku leków OTC, w porównaniu do 27% przykładowo w Polsce. Niski udział leków przeciwbólowych w rosyjskim rynku jest jednym z powodów, dla którego ta kategoria będzie rosła bardzo dynamicznie w następnych trzech latach, osiągając CAGR dla lat 2008-2010 na poziomie 24%.

Rumuński rynek leków przeciwbólowych zanotuje w ciągu najbliższych trzech lat drugie - najszybsze tempo wzrostu w analizowanych krajach Europy Środkowo-Wschodniej tj. średnio 15%. W Rumunii częstotliwość występowania różnego rodzaju bólów w populacji jest stosunkowo niska, tj. 34%, w porównaniu do średniej w regionie na poziomie 39%. W kraju tym jednak aż 20% społeczeństwa cierpi na przewlekłe bóle głowy i migreny, co jest jednym z najwyższych wskaźników w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Mieszkańców Rumunii często dotykają również bóle nadgarstków i rąk, a także bóle kolan i stóp.

Sprzedaż leków przeciwbólowych w Polsce generuje 27% sprzedaży w regionie, co sprawia, że nasz kraj jest drugim największym rynkiem leków przeciwbólowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce leki przeciwbólowe mają bardzo silną pozycję, stanowiąc największą kategorię leków OTC. Dlatego też, jak wyjaśnia Agnieszka Stawarska, analityk rynku farmaceutycznego w PMR i współautorka raportu, z powodu nasycenia rynku kategoria leków przeciwbólowych w Polsce będzie się rozwijała w latach 2008-2010 w tempie około 10% rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH