Rynek OTC w krajach Europy Środkowo-Wschodniej do 12 roku będzie wart 12 mld euro - prognozuje firma PMR. W ub. r. osiągnął wartość 7,4 mld euro, notując wzrost w euro o 16 proc. Krajami, które będą rozwiały się najszybciej w regionie będą Rumunia, Rosja i Ukraina.
Największym rynkiem produktów OTC w Europie Środkowo-Wschodniej jest Rosja. Kraj ten generuje prawie połowę wartości rynku pod względem sprzedaży. Drugim największym rynkiem w regionie jest Polska -21%.
Czeski rynek OTC, którego udział w całym rynku OTC w Europie Środkowo-Wschodniej wynosi 6%, jest jednym z najlepiej rozwiniętych w regionie. Pomimo podobnej pod względem wielkości populacji, jest on o około 100 mln euro większy niż rynek węgierski.
- Najważniejszymi czynnikami wzrostu będzie wzrost zamożności społeczeństw w analizowanych krajach, a także zmiana stylu życia, co skłoni ludzi do większej dbałości o zdrowie i wygląd zewnętrzny - wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego w firmie PMR i współautorka raportu.
Rosja jest największym rynkiem leków przeciwbólowych w Europie Środkowo-Wschodniej, chociaż ta kategoria stanowi tylko 15% rosyjskiego rynku leków OTC, w porównaniu do 27% przykładowo w Polsce. Niski udział leków przeciwbólowych w rosyjskim rynku jest jednym z powodów, dla którego ta kategoria będzie rosła bardzo dynamicznie w następnych trzech latach, osiągając CAGR dla lat 2008-2010 na poziomie 24%.
Rumuński rynek leków przeciwbólowych zanotuje w ciągu najbliższych trzech lat drugie - najszybsze tempo wzrostu w analizowanych krajach Europy Środkowo-Wschodniej tj. średnio 15%. W Rumunii częstotliwość występowania różnego rodzaju bólów w populacji jest stosunkowo niska, tj. 34%, w porównaniu do średniej w regionie na poziomie 39%. W kraju tym jednak aż 20% społeczeństwa cierpi na przewlekłe bóle głowy i migreny, co jest jednym z najwyższych wskaźników w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Mieszkańców Rumunii często dotykają również bóle nadgarstków i rąk, a także bóle kolan i stóp.
Sprzedaż leków przeciwbólowych w Polsce generuje 27% sprzedaży w regionie, co sprawia, że nasz kraj jest drugim największym rynkiem leków przeciwbólowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce leki przeciwbólowe mają bardzo silną pozycję, stanowiąc największą kategorię leków OTC. Dlatego też, jak wyjaśnia Agnieszka Stawarska, analityk rynku farmaceutycznego w PMR i współautorka raportu, z powodu nasycenia rynku kategoria leków przeciwbólowych w Polsce będzie się rozwijała w latach 2008-2010 w tempie około 10% rocznie.

- CZ22:33 Jak mierzyć sukces nowej terapii lekowej w kardiologii?
- CZ21:43 Najbardziej toksyczne w e-papierosach są aldehyd cynamonowy oraz wanilina
- CZ21:23 Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim
- CZ21:00 Protestujący w Sejmie: spotkanie z minister Rafalską bez przełomu, będzie kolejne
- CZ20:38 Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
- CZ20:04 MZ: po likwidacji Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie
- CZ19:44 Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej nadzoru nad kosmetykami
- CZ19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 1 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 2 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 3 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 4 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 5 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 6 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 7 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- 8 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych