Czy dużo wydajemy na leki? Zależy jak liczyć Polacy wydają rocznie na farmaceutyki średnio 139 euro na osobę. Fot. Fotolia

Jak wynika z raportu DNB Bank Polska i firmy Deloitte „Sektor farmaceutyczny i med-tech” Polacy wydają rocznie na farmaceutyki średnio 139 euro na osobę. To znacznie mniej niż w przypadku mieszkańców większości krajów europejskich.

Niemcy wydają średniorocznie 510 euro, Hiszpanie 336 euro, Francuzi 549 euro, Węgrzy 247 euro, a Czesi - 232 euro. Mniej od Polaków wydają jedynie Łotysze i Rumuni.

- Paradoksalnie, mimo że nominalny poziom wydatków na leki na osobę jest w Polsce znacznie niższy niż w większości państw europejskich, to - biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy społeczeństwem wciąż stosunkowo mało zamożnym - na leki wydajemy dużo, co widać chociażby po udziale tych wydatków w PKB (1,4% w 2012 r.) - twierdzi Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Consulting.

 Zdaniem autorów raportu wydatki na leki stanowią w Polsce niemal 21 proc. ogółu wydatków na ochronę zdrowia - więcej niż w rozwiniętych krajach europejskich (od 6,7 proc. w Norwegii do 16,7 proc. w Belgii), są jednak niższe niż np. na Węgrzech (ponad 31 proc.).

Jak zauważają autorzy raportu powyższa sytuacja wynika z relatywnie mniejszych wydatków na ochronę zdrowia niż w zamożnych krajów EU13, a z drugiej - z dostępu do leków oryginalnych po cenach europejskich lub do nich zbliżonych.

Autorzy raportu prognozują, że w 2016 r. rynek czeka spowolnienie dynamiki wzrostu sprzedaży leków do 1,1% (z ok. 4% w roku 2015), zarówno na rynku aptecznym jak i szpitalnym.

– Spowolnienie to będzie wynikało w głównej mierze z braku wzrostu sprzedaży leków na receptę (Rx), co spowodowane będzie wolniejszym wzrostem rent i emerytur. Z drugiej strony, możemy się spodziewać przyspieszenia sprzedaży leków OTC - do 3,4 proc. Tendencja ta będzie pochodną spodziewanego wzrostu średniego wynagro­dzenia i zatrudnienia - mówi Szymon Adamczyk, dyrektor Biura Przemysłu Farmaceutycznego i TMT w DNB Bank Polska SA.

Autorzy raportu zastrzegają przy tym, że sytuacja w 2016 r. może podlegać zmianom wynikającym z deklaracji nowego premiera rządu RP złożonych w expose o darmowym dostępie do leków dla osób powyżej 75 roku życia.

- Analogiczna miana strukturalna, choć działająca w odwrotną stronę, miała miejsce w 2012 r. po wejściu nowej ustawy refundacyjnej, która spowodowała spadek dynamiki sprzedaży leków
na receptę o ponad 14 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim, mówi Szymon Adamczyk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH