Nie w punkcie aptecznym
Warto również zauważyć, że w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych nie uwzględniono... środków antykoncepcyjnych.

Dr Południewski nie kryje obaw, że wycofanie środków z punktów aptecznych jeszcze bardziej pogorszy dostęp do środków jego zdaniem pierwszej potrzeby.

– Należy bezwzględnie pamiętać, że przerwana terapia hormonalna niejednokrotnie powoduje całkowite przerwanie procesu leczenia, i zmusza pacjentkę do leczenie od początku.

Dominik Żyro, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych wylicza, że w  kraju funkcjonuje około 1300 punktów aptecznych, które zostały utworzone na terenach wiejskich. Pracują w nich głównie technicy farmaceutyczni, którzy posiadają co najmniej trzyletni staż pracy w aptece ogólnodostępnej.

– Często do najbliższej apteki należy dojechać kilkanaście kilometrów. Wielu pacjentów nie jest w stanie tam się dostać ze względu na wiek, ograniczenia finansowe, a przede wszystkim ze względu na stan zdrowia. W zaleceniach pokontrolnych niejednokrotnie poleca się usunięcie z punktu aptecznego preparatów antykoncepcyjnych zawierających substancję desogestrelum, wynikiem czego jest ograniczenie dostępności tych środków dla ludności wiejskiej. Są to preparaty często przepisywane i stosowane jako skuteczna metoda antykoncepcji.

Pacjentki mają więc problem. Zresztą, nie tylko one...

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH