Czerwiec w aptekach: po spadkach rynek notuje wzrosty

Rynek farmaceutyczny w czerwcu, po słabszych miesiącach, osiągnął nareszcie wzrost wartości sprzedaży względem analogicznego okresu ubiegłego roku - wynika z oceny firmy analitycznej PharmaExpert.

Lepszy wynik widać również w porównaniu do poprzedniego miesiąca br. Wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym w czerwcu br. wyniosła 2,25 mld zł. Wobec maja br. sprzedaż zwiększyła się o 4,5%, a względem czerwca 2011 r. nastąpił wzrost o 6,1%.

W porównaniu do analogicznego okresu ub. r. rynek wzrósł o 128 mln zł. Wzrost zanotowały segmenty sprzedaży odręcznej i leków pełnopłatnych na receptę. Natomiast segment sprzedaży leków refundowanych od początku br. wypada słabiej niż w analogicznych okresach ub. r. Tak było również i w czerwcu, aczkolwiek spadek ten był niższy od notowanych w poprzednich miesiącach br. Wartość sprzedaży leków refundowanych spadła bowiem o 5,7% (w poprzednich miesiącach spadek procentowy osiągał zawsze wynik dwucyfrowy). Natomiast leki pełnopłatne na receptę zanotowały wzrost sprzedaży aż o 25,0%, a leki dostępne w sprzedaży odręcznej o 11,3%.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca br. rynek apteczny również wykazał się wzrostem, jednakże struktura tego wzrostu była całkiem inna niż przy porównaniu wyników do ub. r. Cały rynek zanotował wzrost o 4,5%. Największy wzrost względem maja br. osiągnął segment leków refundowanych (12,7%). Również segment leków pełnopłatnych na receptę zwiększył swoją sprzedaż (5%). Jedynie sprzedaż produktów bez recepty zanotowała słabszy wynik w porównaniu do maja br. - spadła bowiem o 3,8%.
    
W czerwcu 2012 roku refundacja leków przez NFZ osiągnęła wartość 660 mln zł, tj. o 2% więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku.

Sprzedaż leków refundowanych wyniosła  921 mln zł - spadek o 5,7% w porównaniu do czerwca 2011.

Sprzedaż odręczna wszystkich preparatów sprzedawanych bez recepty w aptece wyniosła 809 mln zł i była wyższa o 11,3% w porównaniu do czerwca 2011.

Sprzedaż leków na recepty pełnopłatne wyniosła 502 mln zł i wzrosła o 25% w porównaniu do czerwca 2011.

Obrót polskiej statystycznej apteki w czerwcu 2012 wyniósł 164 tys. zł (w cenach detalicznych brutto), co stanowi wzrost o 3,8% w stosunku do czerwca 2011.

Ceny:
- średnia cena detaliczna leku sprzedawanego w aptece to 16,63 zł (wzrost o 2,6% vs czerwiec 2011);
- średnia cena detaliczna leków z list refundacyjnych to 27,18 zł (spadek o 1% vs czerwiec 2011);
- średnia cena detaliczna produktów bez recepty (OTC) to 10,66 zł (wzrost o 10,1% vs czerwiec 2011). Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH