Na forach internetowych pojawiają się apele osób chorych na czerniaka, które na własną rękę próbują zdobyć lek przedłużający im życie. Proszą by rodziny tych, którzy zmarli na tę chorobę, przekazali preparat tym, którzy jeszcze mają szansę.

To odpowiedź na decyzję Ministerstwa Zdrowia, które od 1 marca nie refunduje terapii wszystkim chorym.

Wemurafenib (Zelboraf) jest dostępny w ramach programu lekowego tylko w pierwszej linii leczenia, u pacjentów chorych na nieresekcyjnego lub z przerzutami czerniaka, wykazującego mutację BRAF V600.

Od 1 marca br. resort zdrowia zmodyfikował kryteria włączenia pacjentów do programu. Jednym z nich jest "brak wcześniejszego leczenia farmakologicznego z powodu czerniaka skóry z wyjątkiem uzupełniającego leczenia (w tym immunoterapii)". To oznacza, że terapia nie jest zatem finansowana u chorych leczonych wcześniej innymi lekami.

W rekomendacji prezesa AOTM z 2012 roku oceniającego zasadność finansowania leku ze środków publicznych znajduje się informacja, że "dostępne dowody naukowe wskazują, że podanie wemurafenibu w I linii leczenia (u pacjentów wcześniej nieleczonych) w porównaniu do terapii dakarbazyną, powoduje istotne statystycznie wydłużenie przeżycia całkowitego, wydłużenie mediany czasu przeżycia wolnego od progresji choroby, zwiększenie prawdopodobieństwa przeżycia oraz istotnie statystycznie wyższą szansę uzyskania odpowiedzi na leczenie".

Dane dotyczące zastosowania wemurafenibu w II linii leczenia są bardzo ograniczone. Jednak według opinii konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej, pomimo aktualnego braku dowodów naukowych, wemurafenib będzie przypuszczalnie skuteczny również w II linii leczenia czerniaka.

Prezes AOTMiT podziela opinię konsultanta krajowego, że przy uwzględnieniu obecnego stanu wiedzy, mocniejszych dowodów odnoszących się do terapii czerniaka w II linii dostarczają publikacje dotyczące ipilimumabu. Zdaniem prezesa, efektywność kosztowa obu leków (ipilimumabu i wemurafenibu) powinna być na zbliżonym poziomie.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje jednak, że po dwóch latach od pierwszej oceny leku nie ma potwierdzenia, że pomaga on wszystkim.

Więcej: www.rynekaptek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH