Coraz dłuższa kolejka chętnych do poprawiania projektu ustawy refundacyjnej

Po przyjęciu 14 października przez rząd ustawy refundacyjnej, ruszyła lawina uwag, opinii oraz stanowisk dotyczących planowanych regulacji. Emocje i skrajne oceny są zrozumiałe - chodzi o duże pieniądze.

Według analityków, w 2010 r. wartość aptecznego rynku leków refundowanych sięgnie w Polsce 12,3 mld zł (w tym udział finansowania przez NFZ - 8,5 mld zł)*.

W dniu przyjęcia projektu Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, czyli tzw. ustawy refundacyjnej Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała m.in., że celem tej regulacji jest ograniczenie dopłat pacjentów do leków.

Tak ma być
Przypomnijmy, że projekt przewiduje m.in., że stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża – w wysokości 5 proc. Ustawa wprowadza nowe rozwiązania dotyczące limitów i poziomów odpłatności za leki. Zmieniono sposób wyznaczania limitu podstawy – z leku najtańszego objętego refundacją, na oparty o udział grupy leków na rynku. Udział ten musi wynosić minimum 15%.

Listy refundacyjne będą ukazywać się częściej niż obecnie – co najmniej cztery razy do roku. Proces ich tworzenia ma usprawnić odejście od ustalania wykazów w formie rozporządzenia ministra zdrowia na rzecz obwieszczeń.

Projekt zakłada prowadzenie negocjacji cenowych z producentami leków refundowanych oraz stworzenie specjalnego funduszu przeznaczonego na badania efektywności leków. Pieniądze będą pochodzić od firm farmaceutycznych, płacących podatek w wysokości 3% od przychodów osiąganych ze sprzedaży leków refundowanych.

Eksperci, środowiska prawnicze i biznesowe, organizacje branżowe, przedstawiciele firm doradczych oraz różnych instytucji – jeszcze przed przyjęciem przez rząd projektu ustawy refundacyjnej – wyrażały swoje nadzieje i obawy związane z tym dokumentem. Poniżej fragmenty kilku opinii opublikowanych w najnowszym raporcie miesięcznika Rynek Zdrowia, a zebranych jeszcze we wrześniu.

Popyt generuje recepta
– Ustawa refundacyjna słusznie likwiduje patologie na rynku leków, np. niejawne rabaty i tzw. „leki za grosz”, co będzie sprzyjać otwartej i uczciwej konkurencji cenowej – powiedział nam Wojciech Kuźmierkiewicz, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH