To niemożliwe - takie pierwsze wrażenie towarzyszy lekturze, gdy czyta się wyniki badań na temat stosowania leków, jakie zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Łykanie środków nasennych o poranku, nie zdejmowanie nasadki z inhalatorów czy spryskiwanie środkiem przeciwalergicznym kota - to przykłady, w które trudno uwierzyć, a są niestety na porządku dziennym.

Na 2 tysiące ankietowanych co piąty nieprawidłowo przyjmował farmaceutyki. Najczęściej popełniane błędy to zmiany w dawkowaniu i odstępach czasowych między dawkami.

Jak podkreśla Andy Murdock, dyrektor ds. medycznych Lloydspharmacy prowadzącej badania, problem w największym stopniu dotyczy osób starszych, które stosują największą ilość leków.

W ubiegłym roku brytyjscy doktorzy wypisali 796 mln recept, o 59 proc. więcej niż dziesięć lat wcześniej.

Problem dotyczy również Polski, choć precyzyjnych danych nam brak.

– Przyjmuje się, że mniej więcej połowa leków przyjmowanych jest nieprawidłowo – mówi prof. Jacek Spławiński z Narodowego Instytutu Leków.

Pacjenci rezygnują z przyjmowania środków bo uznają, że albo nie są skuteczne, albo już czują się dobrze. Często też zapomina się o przyjęciu lekarstw, nie ma się na nie pieniędzy albo przed ich zażyciem skutecznie odstrasza ulotka, a dokładnie część efekty uboczne.

Pomijanie dawki leku powoduje mniejszą skuteczność leczenia.

Jak wynika z badań, dla pacjenta zażywającego leki niezwykle ważna jest również wygoda stosowania preparatu. Im rzadziej lek powinien być przyjmowany, tym chętniej pacjenci to robią. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, zażywających wiele środków.

W Wielkiej Brytanii chcąc zaradzić temu problemowi przed czterema laty wprowadzono nową procedurę o nazwie MUR. Skierowana jest ona do chorych, którzy przyjmują dużą liczbę leków, lub u których terapia trwa przez dłuższy czas. Dzięki temu mogą liczyć na bezpłatną „lekcję" sprawdzającą, czy właściwie zażywają wypisany im środek.

W Polsce prof. Ewa Sewerynek i dr Przemysław Kardas prowadzą badania, których celem jest poprawa przestrzegania zasad terapii przez pacjentów. Jeden z pomysłów dla zapominalskich zakłada powiązanie momentu brania leków z jakąś codzienną, rutynową czynnością. Może to być kolacja, mycie zębów, a nawet modlitwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH