Dzisiaj w Warszawie (8 czerwca), odbyła się, zorganizowana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych konferencja pod hasłem:

Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu, przypomniał o aferze związanej z talidomidem, lekiem przeciwwymiotnym i przeciwbólowym. Stosowany na przełomie lat 50. i 60. minionego wieku spowodował u kilkunastu tysięcy dzieci poważne deformacje, np. brak lub skrócenie rąk i nóg. Co gorsza, talidomid miał wpływ na geny i nieprawidłowości pojawiają się także w kolejnych pokoleniach.

Na rynek trafia coraz więcej leków, a badania na zwierzętach nie dają jednoznacznej odpowiedzi co do ich bezpiecznego stosowania w czasie ciąży. Często dopiero obserwacje lekarzy po wprowadzeniu leku na rynek pozwalają wykryć jego szkodliwy wpływ na ciążę - mówił dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Leki mogą wpływać na rozwój płodu w różnych okresach ciąży - także jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka, powodując poronienie. W ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży mogą zakłócić tworzenie się narządów, a później prowadzić np. do zaburzeń wzrostu.

Według klasyfikacji amerykańskiego instytutu zajmującego się bezpieczeństwem leków i żywności (FDA), leki dzieli się na pięć kategorii:

• leki, które nie wykazały szkodliwego działania na płód podczas kontrolowanych badań kobiet;

• leki, które nie zaszkodziły zwierzętom, ale nie prowadzono badań na ludziach;

• leki, które wykazały szkodliwe działanie na płód u zwierząt, ale w przypadku ludzi problemów nie zgłaszano, można ich używać, gdy korzyść dla zdrowia matki przeważa nad niepożądanym działaniem na płód;

• leki o udokumentowanej szkodliwości, stosowane przy zagrożeniu życia matki. Ostatnia grupa leków - to preparaty bezwzględnie przeciwwskazane w czasie ciąży, szkodliwe dla dziecka i ryzykowne dla jego matki.

Niestety, także najpowszechniej stosowane leki przeciwbólowe mogą być szkodliwe dla dziecka - szczególnie niebezpieczny okres to 4-8 tydzień, gdy tworzą się narządy. Aspiryna i inne niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko poronienia i mogą prowadzić do powikłań w późniejszym okresie ciąży. W drugim trymestrze można w razie konieczności stosować diklofenak lub ibuprofen. Najlepszy jest jednak paracetamol. Przez całą ciążę nie należy używać metamizolu (pyralgina) - ostrzegają lekarze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH