Ceny leków polskich producentów należą do najniższych w Unii Europejskiej Piotr Błaszczyk, prezes PZPPF; FOT. PTWP

W 2016 roku Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) z zadowoleniem przyjął udostępnienie osobom po 75. roku życia darmowych leków. Uważamy jednak, że lista ta powinna się poszerzać - mówi Piotr Błaszczyk, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Ponieważ elementem polityki lekowej powinna być polityka przemysłowa, wraz z ogłoszeniem "Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" zwanej "Planem Morawieckiego" pojawiła się ogromna nadzieja, że powtarzane przez nas od lat postulaty zostaną wzięte pod uwagę.

Przemysł farmaceutyczny został bowiem zaliczony do branż mogących stanowić przewagę konkurencyjną w przyszłości i mogących liczyć na inteligentne wsparcie rządu.

Zapowiedziana międzyresortowa polityka jest dla nas szczególnie istotna, bo nasz przemysł nie był do tej pory adresatem spójnej rządowej strategii rozwoju. Nie funkcjonowała też kompleksowa ocena skutków wprowadzania nowych regulacji, przede wszystkim ustawy refundacyjnej.

Nasze nadzieje ostudził nieco projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który będzie procedowany w 2017 roku. Zawiera on wiele zapisów mających na celu poszerzenie dostępu pacjentów do terapii farmakologicznych, jednak koszty poprawy dostępności mają ponieść producenci leków generycznych. Uważamy, że resort zdrowia powinien obejmować refundacją nowe leki tylko wtedy, gdy ma na to wystarczające środki.

Przerzucanie tych kosztów na producentów leków generycznych grozi destabilizacją finansową tej branży, a w konsekwencji brakami leków stosowanych w chorobach najczęściej dotykających Polaków.

Uważamy, że planowana możliwość uznaniowego wyłączania leków z grup limitowych i tworzenia dla nich odrębnych grup, będzie prowadzić do ograniczenia konkurencji cenowej leków refundowanych, nierównego traktowania podmiotów oraz przedłużania monopolu leków oryginalnych po wygaśnięciu ochrony patentowej.

W konsekwencji doprowadzi to do zwiększenia wydatków refundacyjnych NFZ i osłabienia pozycji konkurencyjnej krajowych producentów. Ograniczy to nasze możliwości inwestycyjne, co na bardzo konkurencyjnym rynku grozi marginalizacją naszego przemysłu.

Również zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej zmiany w ramach tzw. payback’u są niesprawiedliwe i prowadzą do destabilizacji sytuacji finansowej podmiotów zrzeszonych w PZPPF. W ich wyniku planowanych zmian firmy generyczne, a więc krajowi producenci leków, będą płacić za przekroczenie budżetu NFZ na refundację zamiast wytwórców, którzy rzeczywiście powodują wzrost wydatków refundacyjnych. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH