Centrum Badań Jądrowych produkuje nowoczesne leki zwalczające komórki rakowe

W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) opracowano i wyprodukowano nowoczesne leki - ItraPol i LutaPol. Ich zastosowanie w medycynie nuklearnej przyczyni się do skuteczniejszego zwalczania nowotworów i poprawy jakości życia pacjentów. Pierwsze partie są już stosowane w terapii.

Pierwsze partie leków stosowane są już w polskich szpitalach onkologicznych dając nową nadzieję pacjentom z rozsianymi guzami neuroendokrynnymi, dla których dotychczasowe metody leczenia nie przynosiły zadowalających rezultatów.

- Badania nad ItraPolem i LutaPolem rozpoczęliśmy w 2007 roku. Zespół naszych naukowców wykonał całość prac, począwszy od pomysłu na nowe leki, poprzez ich zaprojektowanie, przebadanie i rejestrację po końcowe wdrożenie - podkreśla dr hab. inż. Renata Mikołajczak, pełnomocnik dyrektora ds. naukowych Ośrodka Radioizotopów Polatom z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

Jak zapewnia, nowe leki są precyzyjnymi zabójcami, niezwykle groźnymi dla określonego typu komórek rakowych, jednocześnie w pełni bezpiecznymi dla pacjenta.

- To przykład wykorzystania promieniowania jonizującego w ochronie ludzkiego życia - podkreśla Renata Mikołajczak.

Wyjaśnia, że wykorzystując powinowactwo do receptorów na komórkach nowotworowych oraz promieniowanie beta przyłączonych izotopów można skonstruować leki - radiofarmaceutyki, które tworzą nową grupę innowacyjnych produktów leczniczych wysoce skutecznych w walce z chorobami nowotworowymi. Szczególnie istotne jest to w przypadku, kiedy komórki rakowe rozsiane są po całym ciele pacjenta.

Podczas trwającego trzy lata projektu badawczego o wartości 7,8 mln zł, dofinansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, naukowcy NCBJ udowodnili, że dotychczas produkowane na niewielką skalę, w badawczych reaktorach jądrowych, izotopy w połączeniu z substancjami czynnymi (takimi jak białka) tworzą niezwykle skuteczne możliwości leczenia guzów nowotworowych.

Uruchomiona w 2013 roku nowa linia technologiczna pozwoliła na wyprodukowanie pilotażowych partii ItraPolu i LutaPolu. Obecnie trwa tu produkcja nowych leków w skali przemysłowej. Dostawy ze Świerku pokryją w całości zapotrzebowanie krajowe. Szacuje się, że co najmniej 50 proc. udziału w produkcji będzie stanowił eksport. To zasadniczo zwiększy dostępność preparatów na rynku.

- Dzięki oddanej do użytku nowej linii technologicznej w naszym ośrodku wyprodukowaliśmy już pierwsze partie pilotażowe ItraPolu i LutaPolu, które były podstawą do ich zgłoszenia w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych. Tym samym w tym roku, uzyskaliśmy zgodę na dopuszczenie naszych leków do obrotu, co umożliwiło nam wprowadzenie ich na rynek. W przypadku Lutetu-177 była to pierwsza formalna rejestracja na świecie - mówi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH