Ręcznie pisane receptury apteczne, dyplomy medyczne, XIX-wieczne zielniki i 150-letnie przyrządy lekarskie - w sumie ponad 5 tysięcy eksponatów, można oglądać w Muzeum Farmacji, które znajduje się w jednej z trzech najstarszych bydgoskich aptek "Pod Łabędziem".

Muzeum Farmacji „Pod Łabędziem" powstało w 2003 roku, w 150. rocznicę założenia apteki mieszczącej się tam nadal przez aptekarza Constantina Augusta Mentzla. Urządzone je na aptekarskim zapleczu, na które składa się pięć pomieszczeń: dawna zielarnia, laboratorium galenowe, biblioteka muzealna, receptura oraz zaaranżowany na salę wystawową korytarz. Wszędzie znajdują się eksponaty związane z historią farmacji i medycyny.

Największą chlubą Muzeum jest unikalne laboratorium galenowe, czyli miejsce, w którym wytwarzano leki i preparaty z surowców roślinnych, zwierzęcych i mineralnych, według ściśle określonych przepisów, zamieszczonych w dawnych receptariuszach. Zachowało się ono w stanie niemal nie zmienionym od czasu swego powstania. Znajdują się tu historyczne przyrządy do wytwarzania maści, tabletek, czopków, nalewek i syropów, przy czym większość z nich jest nadal sprawna.

Zwiedzający mogą podziwiać stare wyciskarki do soków z roślin, młynki do wyrobu maści, destylatory, suszarki do ziół, maszyny do formowania tabletek i kamionkowe perkolatory do produkcji nalewek. Każdego eksponatu można dotknąć, a niekiedy nawet powąchać. Jednym z ciekawszych okazów jest ogromna tabletkarka firmy Fritz Kilian z 1905 roku.

W kolejnym pomieszczeniu muzealnym - zielarni - znajdują się liczne narzędzia aptekarskie, używane w przeszłości do produkcji leków ziołowych. Są tu więc noże do ziół, moździerze i imponująca kolekcja wag. Na ścianach wiszą XIX-wieczne ryciny Jana Harasimowicza, wyobrażające pracę dawnych aptekarzy, a na półkach i regałach stoją zabytkowe naczynia laboratoryjne: szklane kolby, probówki, menzurki, infuzorki, filtry, puszki do ziół, porcelanowe i kamionkowe butle na wodę destylowaną.

W muzealnej bibliotece znajduje się ponad 3000 woluminów poświęconych farmacji i medycynie oraz ich historii. Placówka ma też zbiór trzydziestu starodruków medycznych, z których najstarszy – „Memorabilium..." autorstwa Antonio Mizaldo Monluciano - wydano we Frankfurcie w 1566 roku. Zwiedzający tę część Muzeum goście mogą również podziwiać cenne rękopisy (m.in. z 1681 i 1713 roku).

Większość zbiorów stanowi dawne wyposażenie apteki „Pod Łabędziem" lub pochodzi z kolekcji twórcy Muzeum - Bartłomieja Wodyńskiego. Obecni właściciele Muzeum podkreślają jednak, że liczba eksponatów stale rośnie, dzięki otrzymywanym darom oraz okazom pożyczonym od innych tego typu placówek w Polsce. Większość przetrzymywanych tu zbiorów pochodzi z zachodnich ziem Polski i terenu dzisiejszych Niemiec, zaś pozostała część to dziedzictwo byłego Królestwa Kongresowego, zachodnich guberni zaboru rosyjskiego lub Galicji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH