Brytyjska agencja oceny technologii medycznych (NICE) prowadziła negocjacje cenowe z wytwórcami leków używanych w leczeniu nowotworu nerki. Wcześniej brytyjski płatnik odrzucił jako nieefektywne kosztowo leki dedykowane chorym na raka nerki: bevacizumab, sorafenib, sunitinib i temsirolimus. 5 lutego, po pozytywnej rekomendacji NICE, do refundacji trafił sunitinib.

- Jest szansa, że w Polsce producent też zaproponuje dobre warunki. To może otworzyć mu drogę do pozytywnej rekomendacji AOTM i decyzji ministra zdrowia o refundacji leku – ocenia Rafał Zyśk, dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ.

Na taką decyzję czekają chorzy na nowotwór raka nerki. Do tej pory, poza terapią niestandardową, praktycznie pozbawieni byli nowoczesnego leczenia.

– Polscy pacjenci są skazani na leczenie interferonem alfa, który jest wskazany tylko dla 5 proc. chorych na nowotwór raka nerki – nie kryje irytacji znakomity onkolog prof. Cezary Szczylik, kierownik Oddziału Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – 95 proc. pacjentów nie kwalifikuje się do leczenia tym preparatem.

Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest brak korzyści terapeutycznej lub skutki uboczne jego zażywania. Przy braku innego leczenia, rak nadal się rozwija.

– 15 grudnia napisałem do minister zdrowia informację, że interferon jest nadużywany i szkodzi pacjentom – mówi prof. Szczylik. – Jedynie stwarzamy wrażenie, że ci pacjenci mają dostęp do leków. Tymczasem lekarza zmusza się do leczenia interferonem, Minister zdrowia niejako zgadza się na to, co jest błędem w sztuce lekarskiej.

Czy teraz polscy pacjenci mogą mieć nadzieję na dostęp do terapii?

Pozytywna rekomendacja

Zdaniem płatnika, rekomendacja brytyjskiej Agencji Oceny Technologii Medycznych (NICE) jest pierwszą w Europie uwzględniającą ocenę efektywności klinicznej i kosztowej wszystkich 4 innowacyjnych leków na raka nerki. Opublikowane na początku stycznia 2009 w British Medical Journal wyniki oceny NICE wskazywały na przewagę sunitynibu nad pozostałymi lekami w odniesieniu do czasu przeżycia pacjenta bez progresji choroby.

Wydana kilka dni temu oficjalna pozytywna rekomendacja dla sunitynibu (Sutent) w pierwszej linii terapii zaawansowanego raka nerki oraz negatywna dla bevacizumabu (Avastin), sorafenibu (Nexavar) oraz temsirolimusu (Torisel) potwierdza wcześniejsze oceny NICE.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH