Branża farmaceutyczna obawia się restrykcyjnej polityki refundacyjnej Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

15 mld zł - do wytworzenia takiego PKB przyczynia się w Polsce sektor produkujący leki i wyroby medyczne. Wartość ta może się zmniejszyć, jeśli nie zmieni się restrykcyjna polityka w stosunku do przemysłu farmaceutycznego.

W najnowszym raporcie "Analiza symulacyjna długookresowych skutków polityki refundacyjnej w Polsce" eksperci DeLab UW wyliczyli, że polska gospodarka nie odczuła jeszcze wszystkich negatywnych skutków obniżek cen leków refundowanych z poprzednich lat, nie mówiąc już o tych, które pojawiają się na horyzoncie - podaje Plus Biznesu.

Dalsze obniżki cen leków refundowanych "mogą doprowadzić do szybkiego załamania się krajowego przemysłu farmaceutycznego" - ostrzegają autorzy raportu.

Chciałbym, aby w naszym kraju przemysł farmaceutyczny czuł się doceniany przez rządzących w taki sposób, jak np. w Wielkiej Brytanii - stwierdził Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, przypominając opracowanie raportu dotyczącego obszaru life science, którego istotną część stanowi przemysł farmaceutyczny, a przygotowanego na zlecenie rządu brytyjskiego.

Jak wynika z analiz rynkowych, przemysł farmaceutyczny aż 15 proc. swoich przychodów inwestuje w badania i rozwój, czyli znacznie więcej niż np. branża informatyczna, przeznaczająca na działalność innowacyjną ok. 8 proc. przychodów.

- Dlatego ważne jest, aby - biorąc pod uwagę unijną perspektywę finansową w latach 2014-2020 - strategicznym zadaniem polskiego rządu było uczynienie polskiej gospodarki możliwie najbardziej innowacyjną. To będzie trwały efekt wydania tych pieniędzy - dodaje dyrektor Infarmy.

Jak wynika z danych firmy badawczej Sequence, które cytuje Puls Biznesu, w latach 2012-14 straty krajowych firm generycznych na refundacji wyniosły 513 mln zł. Spadły również inwestycje, co, według autorów raportu, długofalowo przekłada się m.in. na spadek eksportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH