Błędy w receptach: NRA apeluje do aptekarzy o wstrzymanie protestu Według aptekarzy, projektowane rozporządzenie w sprawie recept uderzyłoby głównie w pacjentów

Na wtorek (27 października) zaplanowane zostało spotkanie przedstawicieli resortu zdrowia z samorządem aptekarskim, Naczelną Radą Lekarską oraz Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego recept lekarskich.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz zaapelował do wszystkich okręgowych rad aptekarskich i wszystkich członków samorządu aptekarskiego o zawieszenie do tego dnia wszelkich form protestu, dotyczącego zapisów w projekcie rozporządzenia w sprawie recept lekarskich - do czasu tzw. konferencji uzgodnieniowej z minister zdrowia Ewą Kopacz.

Ma wtedy dojść do uzgodnienia najważniejszych przepisów przyszłego rozporządzenia. Przypomnijmy, że tydzień temu przedstawiciele NRA spotkali się w sprawie recept z minister Ewą Kopacz oraz wiceministrem Markiem Twardowskim.Podczas spotkania minister zapewniła przedstawicieli NRA o gotowości do podjęcia pilnego i konstruktywnego dialogu na temat kształtu rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. Jak czytamy w informacji NRA, Ewa Kopacz wyraziła pogląd, że przyjęte rozwiązania w najmniejszym stopniu nie mogą godzić w konstytucyjne i ustawowe prawa pacjentów. Przyjęła z zadowoleniem wyjaśnienia reprezentantów NRA.

Uderzenie w pacjentów
Przypomnijmy, że protesty aptekarzy wywołał projektowany przepis, w myśl którego nieczytelna lub błędnie wypisana recepta będzie zrealizowana, ale bez zniżki, czyli ze 100-procentową odpłatnością za lek.

Zdaniem środowiska aptekarskiego przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie w sprawie recept lekarskich – jeśli weszłoby w życie – uderzyłoby przede wszystkim w pacjentów, którzy zapłacą za błędy i niedbale wystawiane recepty przez lekarzy. Według izb aptekarskich resort zdrowia, który obiecywał pomóc pacjentom, robi coś zupełnie odwrotnego.

Żeby wykupić lek za cenę uwzględniającą kwotę refundacji, pacjent musiałby wrócić do lekarza po poprawnie wypełniony druk recepty. Zdaniem aptekarzy, protest ma na celu „obronę praw pacjenta do bezproblemowej realizacji recept i otrzymania leków refundowanych”. Według resortu zdrowia, chodzi o zwiększenie przejrzystości i ułatwienie stosowania prawa.

– Nie usuwa się przyczyn problemu, tylko stara się wprowadzać kolejne regulacje, które nakładają więcej bezsensownej pracy – stwierdził Michał Pietrzykowski, prezes Gdańskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, podczas konferencji „Dystrybucja leków w Polsce” (1 października br.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH