Błędy medyczne w farmakoterapii? Niestety, to się zdarza Gdy liczba leków przekracza siedem, to należy zastanowić się nad korzyściami i skutkami ich stosowania. Fot. archiwum

Pomimo poważnych konsekwencji, interakcje leków są „Kopciuszkiem” farmakoterapii; ani lekarze, ani pacjenci nie poświęcają temu problemowi dostatecznej uwagi, często go lekceważąc - poddają pod rozwagę farmakolodzy. Gdy liczba przyjmowanych leków przekracza siedem, to należy zastanowić się nad korzyściami i skutkami ich stosowania.

- Są pacjenci, którym nie uda nam się pomóc, ale nie ma pacjentów, którym nie moglibyśmy zaszkodzić. Czasem warto się zastanowić, czy pacjent jest chory z powodu dolegliwości, czy w efekcie samego procesu leczenia. Im więcej leków, tym większe zagrożenia działań niepożądanych - zaznaczył dr Jarosław Woroń, farmakolog kliniczny z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ, podczas konferencji prasowej "Błędy medyczne w farmakoterapii. Czy umiemy i możemy im zapobiegać?" organizowanej przez URPL (Warszawa, 8 maja br.).

- Produkt leczniczy, który nie ma działań niepożądanych, to prawdopodobnie lek, który w ogóle nie działa - mówił Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, podkreślając, że jednak bardzo często efekty uboczne leku nie są efektem działania samego produktu, ale błędu medycznego. - Sprawcą tych błędów mogą być zarówno lekarze i farmaceuci, jak i pacjenci oraz ich opiekunowie.

Prezes Urzędu przypomniał, że według znowelizowanych przepisów prawa farmaceutycznego, zmieniło się pojęcie błędu medycznego popełnionego w ordynacji lekowej. Błąd medyczny związany z podaniem leku zaliczany jest do działań niepożądanych leków. Rozumiany jest jako nieumyślne niepowodzenie procesu leczniczego będącego konsekwencją niewłaściwego przepisania, wydania (z apteki ogólnodostępnej albo oddziału szpitalnego) lub podania leku.

Najczęstsze błędy medyczne
Oczywiście działania niepożądane można niwelować, ale wcześniej trzeba je zidentyfikować. Proces zapobiegania powinien rozpoczynać się już na etapie badań klinicznych. Wiele tych procesów, które powodują później niepożądane działania, zachodzi na etapie dopuszczania leku do obrotu.

Źródła błędów mogą wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej są efektem: wąskiego indeksu terapeutycznego, co skutkuje łatwością przedawkowania; nietypowego schematu podawania leku, np. raz na tydzień zamiast codziennie. Tym czynnikiem jest także stres - w tym przypadku postuluje się, aby produkty stosowane w stanach zagrażających życiu nie wymagały długiego przygotowania, np. żmudnego rozpuszczania substancji czynnej w rozpuszczalniku i - jeśli to możliwe - były od razu gotowe do padania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH