Będzie program leczenia lenalidomidem...

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu do grupy świadczeń gwarantowanych leczenia chorych z rozpoznaniem szpiczaka mnogiego preparatem revlimid (lenalidomid).

Jak informuje resort zdrowia, „po niezwykle trudnych negocjacjach z producentem leku, udało się wypracować ustalenia, które pozwalają na finansowanie terapii“.

Od 28 maja rozliczanie świadczeń będzie się odbywać w ramach programu zdrowotnego „Chemioterapia niestandardowa“, aż do czasu utworzenia programu terapeutycznego „Leczenie szpiczaka mnogiego – lenalidomidem”, nad którym resort zdrowia rozpoczął prace.

Lek uzyskał pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych do finansowania w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego.

Finansowanie dotyczy sytuacji niepowodzenia lub nietolerancji terapii talidomidem z deksametazonem. Warunkiem było jednak obniżenie ceny leku do poziomu terapii innym lekiem w tym wskazaniu (bortezomibem).

Negocjacje cenowe z producentem i ministerstwem zdrowia trwały blisko dwa lata. Przez ten czas lenalidomid był dostępny dla pacjentów w ramach chemioterapii niestandardowej. Korzystało z niej rocznie ok. 50-60 osób. W Polsce na szpiczaka mnogiego choruje ok. 8-10 tys. pacjentów (1,5 -1,8 tys. rocznie to nowe przypadki).

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski poinformował również, że finansowanie leczenia w ramach nowego programu terapeutycznego „Leczenie neowaskularnej wysiękowej postaci plamki żółtej” preparatem lucentis, rozpocznie się po wejściu w życie zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które zostanie ogłoszone w najbliższych dniach. Terapia preparatem lucentis będzie w całości finansowana ze środków NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH