Będzie nowa lista leków refundowanych?

W piątek (23 grudnia) ma być znana nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia ma ją ogłosić w formie obwieszczenia obowiązującego od 1 stycznia, a nie jak do tej pory rozporządzenia ministra.

W taki sam sposób na listę mają trafiać leki przeznaczone do refundacji. Listy mają być publikowane co dwa miesiące. Pierwszą taką listę resort opublikował w listopadzie. Publikację drugiej zapowiedział już w grudniu.

Jak podaje TVN24, na liście nie znajdą się nowe leki stosowane w terapii cukrzycy. Pojawią się w jednym z kolejnych obwieszczeń. W którym? Nie wiadomo.

Od 1 stycznia wchodzi w życie nowa ustawa refundacyjna. Z jej zapisów wynika m.in. że gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o wypisanie recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych.

Lekarze przeciwko takim przepisom protestują i mają zamiar przystawiać pieczątki "refundacja do decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia" na recepcie tam, gdzie powinni wpisać informacje dotyczącą stopnia refundacji. Wobec sprzeciwu środowisk lekarskich Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmianę przepisów zakładającą m.in., że pisemne oświadczenie pacjenta będzie mogło być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeszcze kilka dni temu prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapewniał, że takie pieczątki będą przez apteki honorowane. Jednak dr Stanisława Piechula ze Śląskiej Izby Aptekarskiej twierdzi, że taka pieczątka dyskwalifikuje receptę jako receptę refundowaną.

Więcej: http://www.tvn24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH