Będzie negocjowanie warunków finansowania terapii revlimidem Negocjacje finansowe między resortem a producentem leku już wkrótce...

Jeśli zostanie spełniony warunek finansowy, nie ma przeszkód do finansowania terapii revlimidem (lenalidomid) na szczeblu lokalnym.

Takie stanowisko wyraził Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia, mówiąc o zasadach, jakimi kieruje się resort przy wprowadzaniu drogich terapii do finansowania ze środków publicznych.

– Przy każdej terapii obowiązuje ta sama zasada – pada pytanie o skuteczność, o bezpieczeństwo, dopiero potem o koszty i na końcu pada pytanie „dlaczego tak drogo“ – mówił dyrektor Fałek podczas konferencji „Zmiany w terapeutycznych programach zdrowotnych w onkologii“ (10 marca 2010r.).

Jak podkreślał, dążeniem regulatora – tu ministra zdrowia, występującego w imieniu płatnika – jest negocjowanie jak najbardziej korzystnych dla budżetu warunków finansowania drogich terapii.

– Czasami te negocjacje nie są łatwe, czasem się przeciągają w czasie, tak jak w przypadku medialnie głośnej ostatnio terapii. W jej przypadku jest pozytywna rekomendacja Agencji Oceny Technologii Medycznych co do wartości klinicznej i zastrzeżenie, co do finansowania. Jeżeli to zastrzeżenie, co do warunków finansowania zostanie zniesione w procesie negocjacji, to zostanie utworzony program terapeutyczny – mówił dyrektor Fałek.

Chodzi o revlimid, lek stosowany w leczeniu szpiczaka mnogiego. Dyrektor zapowiedział spotkanie z firmą w najbliższym czasie i negocjowanie warunków finansowania terapii.

– Jeżeli się nie uda porozumieć na szczeblu centralnym, a warunki finansowania zostaną uzyskane na szczeblu lokalnym, nie widzę przeszkód do wydania zgody na terapię niestandardową. Rekomendacja AOTM jest bowiem dla terapii pozytywna.

Przypominamy, że Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie rekomendowała finansowanie lenalidomidu w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego. Finansowanie dotyczyłoby sytuacji niepowodzenia lub nietolerancji terapii talidomidem z deksametazonem. Warunkiem jest jednak obniżenie ceny leku do poziomu terapii innym lekiem w tym wskazaniu (bortezomibem).

Dyrektor Fałek przyznał także, iż ustawa refundacyjna na pewno nie zostanie przekazana do konsultacji zewnętrznych w tym tygodniu, z pewnością jednak w tym miesiącu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH