Obecny system refundacyjny jest nieszczelny, m.in. z braku możliwości kontroli przepisywanych przez lekarzy leków.

Niekontrolowana preskrypcja zachęca do przepisywania drogich leków w nieuzasadnionych przypadkach. Powoduje to większe wydatki NFZ na refundację, skutkując zarazem niechęcią do włączania na listy refundacyjne nowych, ale drogich leków.

Dlatego w przygotowanym memorandum dla ZP INFARMA, prof. Michał Kulesza i mecenas Paulina Kieszkowska Knapik z kancelarii Baker McKenzie, postulują wprowadzenie umów preskrypcjnych.

- Każdy lekarz powinien mieć zawartą umowę preskrypcyjną, co pozwala na kontrolę przepisywanych przez  niego leków. Obecnie lekarze są „pod parasolem“ swoich ZOZ-ów, przez co NFZ nie jest w stanie śledzić poczynań preskrypcyjnych pojedynczego lekarza – twierdzi mecenas Kieszkowska.
Przepisy ustawy o świadczeniach stanowią, że NFZ zawiera umowy o świadczenia ze świadczeniodawcami, z których niektórzy są lekarzami (art. 34 i 132 ustawy).


Duża część lekarzy jest jednak objęta kontraktem z NFZ poprzez swojego pracodawcę, czyli zakłady opieki zdrowotnej, z czego wynika ich prawo do przepisywania leków refundowanych. – Dlatego popieramy propozycję, aby preskypcja leków objętych świadczeniami refundacyjnymi, zarówno ogólnego stosowania jak i specjalistycznych, była możliwa jedynie na podstawie indywidualnej umowy każdego lekarza z dyrektorem oddziału wojewódzkiego NFZ – możemy przeczytać w memorandum.


Z drugiej strony uwzględnienie takiego postulatu wymagałoby łatwego dostępu o lekach i ich koszcie, by przepisując dany lek był świadom nie tylko spodziewanego efektu terapeutycznego, ale też efektów finansowych dla płatnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH