Będą dodatkowe szczepionki w aptekach, bo...

Ministerstwo Zdrowia podpisało zgodę na dostarczenie dodatkowych 570 tys. szczepionek. Od tygodni trafiają stopniowo do aptek.

– Resort zdrowia nie kupuje żadnych leków, w tym szczepionek, do aptek. Robią to producenci leków. Co roku szacują potrzeby rynku. W tym roku zainteresowanie szczepionką ich zaskoczyło. Starają się jednak dostarczać dodatkowe dawki w trybie tzw. importu docelowego – wyjaśnia Piotr Olechno, rzecznik MZ.

Jak poinformował, resort podpisał do tej pory zgodę na dostarczenie dodatkowych 570 tys. szczepionek. Od tygodni trafiają stopniowo do aptek.

Na razie szczepionek brakuje w większości warszawskich aptek i w wielu przychodniach. Podobnie jest w małopolskich aptekach. Niektóre prowadzą zapisy na specyfik. Nie wiadomo, kiedy braki w dostawach zostaną uzupełnione, bo w wielu hurtowniach skończyły się już zapasy. Szczepionki posiada natomiast Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.

Szczepionek brakuje też w poznańskich aptekach i hurtowniach. W magazynie poznańskiej hurtowni Torfarm jest ok. 700 sztuk szczepionek, ostatnie dawki są dostępne w punkcie szczepień Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

– Zapotrzebowanie na szczepionki ze strony klientów jest dosyć spore. Wzrasta, kiedy w telewizji mówi się o grypie A/H1N1 – mówi Anna Piwnicka, pracownik jednej z hurtowni farmaceutycznych.

Jak sprawdził PAP, szczepionek przeciwko grypie sezonowej brakuje też w Trójmieście, Giżycku, Ełku, Elblągu i Olsztynie, choć są zamówione w hurtowniach. Szczepionki ma wojewódzka stacja sanepidu w Olsztynie, która szczepi mieszkańców dwa razy w tygodniu. Szczepienia prowadzą także stacje powiatowe. Specyfiku nie można kupić w aptekach na terenie działania Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kaliszu (obejmującej woj. wielkopolskie i część woj. łódzkiego). Szczepionek nie posiada także kaliski sanepid. Na Dolnym Śląsku szczepionek brakuje w wielu aptekach i hurtowniach. Szczepionek nie ma też w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz niektórych przychodniach.

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu szczepionki będą najwcześniej w przyszłym tygodniu. Podobnie wygląda sytuacja w kilku wrocławskich aptekach. Szczepionek przeciw grypie nie było na początku tego tygodnia w pięciu aptekach w centrum Kielc. Farmaceuci twierdzą, że szczepionek nie ma w hurtowniach. Są za to w osiedlowej przychodni, jak i prywatnej placówce medycznej w mieście. Szczepionek brakuje w aptekach gorzowskich i zielonogórskich oraz lubuskim sanepidzie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH