Badanie: farmaceuci nie kryją obaw - w 2013 r. będą zamykać apteki?

Farmaceutom coraz trudniej prowadzić aptekę: ponad połowa aptekarzy jest zdania, że w 2013 r. pacjenci częściej będą zmuszeni rezygnować z terapii, ponieważ nie będzie ich stać na leki - dowodzą wyniki badania Barometr Nastrojów Farmaceutów, zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie firmy Neuca.

Wśród respondentów utrzymuje się ocena, że prowadzenie apteki jest z roku na rok coraz trudniejsze - do tej opinii przychyla się 78% właścicieli aptek (dużo lub raczej trudniejsze - odpowiednio 53% i 25%). Odsetek ten nie zmienił się w stosunku do ubiegłego roku.

71% badanych przewiduje, że ich działalność będzie w nadchodzącym roku jeszcze mniej opłacalna niż dotychczas. Tylko 5% aptekarzy, bazując na swoim dotychczasowym doświadczeniu, prognozuje niewielki wzrost sprzedaży leków na receptę w aptekach w nadchodzącym roku. Wzrostu sprzedaży w segmencie leków bez recepty spodziewa się 16% respondentów. Jedynie 17% aptekarzy jest zadowolonych z aktualnego poziomu rentowności apteki (tzn. osiąganych zysków) i tylko co piąty z aptekarzy z nadzieją patrzy w przyszłość.

Aptekarze obserwują pogorszenie sytuacji finansowej pacjentów. 60% z nich prognozuje, że w przyszłym roku będą oni częściej pytać o tańsze zamienniki leków, a 55% jest zdania, 
że pacjenci częściej będą w ogóle rezygnować z ich zakupu.

Trudną sytuację w branży pogłębia silna konkurencja między aptekami. 79% aptekarzy jest zdania, że w kolejnym roku będzie się ona powiększać. 85% badanych twierdzi, że konkurencja będzie dotyczyła głównie cen suplementów i leków bez recepty, jednak 60% uważa, że apteki konkurować będą również czynnikami pozacenowymi. Aż 86% właścicieli niezależnych aptek (które nie należą do żadnej sieci) zgadza się z tezą,  że będzie im coraz trudniej konkurować z aptekami sieciowymi.

Z roku na rok, coraz więcej właścicieli aptek narzeka na zmiany wynikające z nowej ustawy farmaceutycznej. Aż 56% respondentów uważa nową ustawę refundacyjną za niekorzystną dla ich apteki (w 2011 było to 47%). Przeciwnego zdania jest tylko 22% aptekarzy.

95% właścicieli aptek nie planuje zatrudniania nowych pracowników. Tylko co trzecia apteka (36%) zrealizowała w mijającym roku jakiekolwiek inwestycje (np. wyposażenie, zatrudnienie pracowników, zmianę lokalizacji), a jedynie 5% właścicieli aptek myśli o inwestycjach w nadchodzącym roku.

Trudna sytuacja na rynku farmaceutycznym sprawia, że właścicielom aptek u progu nowego roku towarzyszą poważne niepokoje. 13% z nich obawia się, że w najbliższym roku stanie przed koniecznością zamknięcia swojej apteki (w efekcie skumulowania niekorzystnych czynników, takich jak: spadek obrotów, spadek marży, wzrost konkurencyjności).

Jak poradzą sobie aptekarze? 42% badanych deklaruje, że w obliczu pogorszenia finansów swojej apteki sięgnie po oszczędności do własnej kieszeni. 39% respondentów zdecyduje się na zwolnienie personelu ze swojej apteki. Aż 24% aptekarzy twierdzi, że w takiej sytuacji konieczne będzie zamknięcie apteki. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH