
Akademia Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT-Pfizer to odpowiedź na zdiagnozowane wyzwania. Naukowcy i innowatorzy oczekują konkretnej wiedzy w obszarze przewidywania, projektowania badań klinicznych i ich późniejszej komercjalizacji - powiedział dr Roland Kozłowski, przewodniczący Rady Naukowej Akademii PACTT-Pfizer.
W piątek, 22 listopada br. w Auli Centrum nowych technologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się inauguracja Akademii Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT-Pfizer - pionierskiego programu Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii.
Akademia PACTT-Pfizer to interdyscyplinarny projekt edukacyjny, który ma na celu wsparcie rozwoju innowacyjności polskiej nauki. Jest odpowiedzią na potrzebę wsparcia i doskonalenia polskiej nauki w realizacji badań przedklinicznych.
Od 23 listopada podczas cyklicznych zjazdów, 25 uczestników Akademii pod okiem polskich i zagranicznych ekspertów reprezentujących instytucje, środowisko naukowe oraz biznesowe, wzmocni swoje kompetencje w zakresie planowania, projektowania i realizacji badań przedklinicznych – tak, aby w przyszłości ich efekty mogły służyć pacjentom, poprawiając jakość i długość ich życia.
Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Patronat nad Akademią objęły: Agencja Badań Medycznych i Narodowy Instytut Leków. Partnerami inicjatywy są: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski oraz Pfizer Polska.
Akademię zainaugurowała debata ekspercka poświęcona rozwiązaniom wspierającym naukowców w procesie powstawania i udostępniania innowacji w medycynie.
Mały krok ku zwiększaniu potencjału polskiej nauki
Średnio tylko jedna na 8 tysięcy badanych cząsteczek daje szansę na stworzenie nowego leku. Jego wejście na rynek poprzedza zazwyczaj kilkanaście lat prac badawczo-rozwojowych. Wczesne etapy badań - badania przedkliniczne i pierwsza faza badań klinicznych – stanowią istotną część procesu rozwoju i wprowadzenia na rynek nowych technologii medycznych. Już tu potrzebna jest więc pomoc naukowcom, aby ich wieloletnie prace ujrzały światło dzienne.
- Jak wspierać naukowców w tym procesie? Przede wszystkim warto przesuwać środek ciężkości, tak by badania były planowane i prowadzone pod kątem wypracowania wartości utylitarnych i przyszłej komercjalizacji. Przewidywanie, projektowanie badań przedklinicznych oraz aktualna wiedza dotycząca regulacji i międzynarodowych przepisów mają istotne znaczenie dla powodzenia tego procesu. Ogromne zainteresowanie udziałem w Akademii Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT - Pfizer i ponad 140 zgłoszeń do projektu dowodzi, że doskonalenie i pogłębianie wiedzy w tym obszarze jest potrzebne, a chęć uczestników, by czerpać z doświadczenia ekspertów ogromna - wyjaśnił dr Robert Dwiliński, prezes Fundacji PACTT, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 19:20 Małopolskie: 11 tys. pacjentów z objawami grypy w pierwszym tygodniu grudnia, a…
- 17:25 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 16:30 Słupsk: oddział transplantacji szpiku gotowy, wkrótce pierwsze przeszczepy
- 15:05 Trzebnica: porodówka zamyka się na 2 tygodnie, tak jest bezpieczniej
- 14:00 Poznań: szpital płaci 100 zł za godzinę dyżuru, ale chętnych…
- 12:50 Opolskie: NFZ zachęca i szkoli lekarzy we wdrażaniu e-recept
- 11:45 Lublin: nie wszyscy chcą programu in vitro, zbierają podpisy przeciw…
- 1 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 2 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 3 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 4 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 5 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 6 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
- 7 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych