BMS: wyniki badań I fazy nowego przeciwciała

Przeciwciało anty-PD-1 stosowane jako eksperymentalna immunoterapia wykazało aktywność kliniczną u pacjentów z wcześniej leczonym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP), przerzutowym czerniakiem oraz rakiem nerki.

Wyniki badania aktywności klinicznej przeciwciała przedstawiono podczas tegorocznego 48. kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).

Przeciwciało anty-PD-1 to w pełni ludzkie przeciwciało wykazujące swoistość w stosunku do receptora hamującego, który ulega ekspresji na powierzchni aktywowanych limfocytów T. Receptorem tym jest receptor PD-1 (receptor zaprogramowanej śmierci typu 1). Odsetek odpowiedzi obiektywnych (ORR) oceniany zgodnie ze standardowymi kryteriami RECIST w poszczególnych kohortach mieścił się w zakresie od 6% do 32% w przypadku niedrobnokomórkowego raka płuca, od 19% do 41% w przypadku przerzutowego czerniaka i od 24% do 31% w przypadku raka nerki. Większość stwierdzonych odpowiedzi na leczenie miała charakter trwały.

Ciężkie działania niepożądane związane z badanym lekiem odnotowano u 11% pacjentów otrzymujących substancję. Działania niepożądane o szczególnym znaczeniu związane z badanym lekiem, zdefiniowane jako zdarzenia o możliwym podłożu immunologicznym, były w części przypadków nasilone i zagrażające życiu.

Firma MBS planuje jeszcze w tym roku rozpocząć badania rejestracyjne nad stosowaniem przeciwciała anty-PD-1 w NDRP i raku nerki, a na przełomie 2012 i 2013 r. w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH