BCC: bez kompromisu w sprawie ustawy refundacyjnej

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad tzw. pakietem medycznym, w tym ustawą refundacyjną dotyczącą m.in. branży farmaceutycznej i rynku aptecznego. Business Centre Club krytycznie ocenia prace specjalnej podkomisji ds. ustawy refundacyjnej.

Według BCC ustawa refundacyjna w przyjętym 17 lutego przez podkomisję brzmieniu uderzy w krajowych producentów leków, przedsiębiorców prowadzących hurtownie i apteki, a co za tym idzie – ograniczy dostęp do tanich leków. W opinii ekspertów BCC ustawowe regulacje mogą spowodować w 2012 roku wzrost dopłat pacjentów do farmaceutyków nawet o 18 proc.

Kontrowersyjne rozwiązania to m.in.: umowy apteki – NFZ, zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych, pay back.

Zdaniem krytyków ustawa może też mieć niekorzystny wpływ na rozwój regionalnego rynku pracy i zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, a także rozwój badań naukowych w zakresie farmacji i biotechnologii, na co szczególnie zwracała uwagę strona społeczna Trójstronnej Komisji.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Zenon Wasilewski, ekspert ds. prawa farmaceutycznego reprezentujący w czasie obrad podkomisji BCC, proponowana ustawa refundacyjna nie jest przyjazna przedsiębiorcom i obywatelom.

– Jest niezwykle restrykcyjna i nie spełnia podstawowych wymogów demokratycznego państwa prawa. Przyjęte w niej sankcje karne i administracyjne pozostają niedookreślone i tworzą zbyt duży obszar uznaniowości. Ustawa mnoży wręcz trudności i bariery – podkreślił Wasilewski.

Jak już pisaliśmy, zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz, opinia że po wejściu ustawy refundacyjnej w życie leki zdrożeją jest nieuzasadniona.

– Bardzo cieszę się, że ustawa wzbudza tyle kontrowersji i uwag. Gdyby była to ustawa, która sprzyja mocnym, czyli koncernom, proszę mi wierzyć, dyskusji by nie było – bylibyśmy po przegłosowaniu tej ustawy – powiedziała minister Kopacz w Warszawie podczas konferencji w związku z XIX Światowym Dniem Chorego, który jest obchodzony 11 lutego.

Przypomnijmy, że minister zdrowia była też pytana, czy zamierza wprowadzić zmiany w projekcie ustawy w związku z opiniami, że przyczyni się ona do wzrostu cen leków i ograniczy do nich dostęp. – Liczę na zmianę stanowiska tych, którzy przekazują nieprawdziwe informacje – odpowiedziała wówczas.

Nad rządowym projektem ustawy refundacyjnej pracowała podkomisja zdrowia. Kontrowersje stron budzi m.in. przepis wprowadzający zasadę tzw. pay backu – firmy farmaceutyczne miałyby zwracać część swojego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych w przypadku przekroczenia budżetu na refundację, a także opłata w wysokości 3 proc. od obrotu lekami refundowanymi. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH