Leki homeopatyczne nie były i nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a polemika tocząca się między resortem zdrowia a Naczelną Radą Lekarską dotyczy możliwości przepisywania pacjentom wszystkich dostępnych leków dopuszczonych do sprzedaży na terenie Polski i Unii Europejskiej

W komunikacie czytamy również, że „Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że preparaty homeopatyczne – jako leki oficjalnie zarejestrowane i dopuszczone do sprzedaży na terenie Polski – mogą być stosowane w leczeniu, jest to dozwolone i nie narusza kodeksu etyki lekarskiej, nigdy natomiast nie rozważano możliwości wpisania tych farmaceutyków na listy refundacyjne“.

Jak pisaliśmy wcześniej, trwa konflikt między resortem zdrowia a samorządem lekarskim o to, czy lekarz powinien stosować środki homeopatyczne.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej z 5 stycznia napisał, że homeopatia powinna być stosowana na tych samych zasadach co inne leki. Lekarze z Rady są oburzeni.

Już w 2002 roku samorząd podkreślał, że nie jest to metoda leczenia oparta na dowodach naukowych.

W kwietniu ubiegłego roku samorząd lekarski przyjął jeszcze ostrzejsze stanowisko. „Stale narasta liczba dowodów, że homeopatię należy zaliczyć do nienaukowych metod medycyny alternatywnej, która proponuje stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu“ – napisali lekarze.

Zdaniem samorządu doktor, który stosuje leki homeopatyczne, narusza kodeks etyki zawodowej – a za to można nawet stracić prawo wykonywania zawodu.

W grudniu ubiegłego roku, wiceminister Marek Twardowski napisał list do Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o anulowanie stanowiska dotyczącego homeopatii. Resort podkreślał w piśmie, że lekarz ma prawo przepisywać pacjentom leki, które są dopuszczone do sprzedaży na terenie Polski – czyli także środki homeopatyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH