Poniedziałek, 20 października 2014 

Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia | 18-03-2009 06:37

Avastin kontra Lucentis - spór o podanie poza wskazaniami czy o

Według instrukcji, czyli do zlewu
Zdaniem prezes Małgorzaty Pacholec, cena Avastinu jest tak niska, bo jego dawka jest dzielona na mniejsze porcje. A to stwarza zagrożenie zanieczyszczenia produktu.

Prof. Maria Hanna Niżankowska twierdzi, że dzielenie leku na porcje zawierające dawkę okulistyczną jest wykonywane w dniu operacji. Klinika zapewnia także zachowanie zasad aseptyki przy podziale, polegających na „jednorazowym wkłuciu do oryginalnej fiolki igły iniekcyjnej, przez którą pobiera się kolejne porcje leku do mikrostrzykawek insulinówek. Każda z nich zostaje natychmiast zamknięta w oddzielnym sterylnym opakowaniu i odłożona do momentu operacji".

Zresztą podobna metoda podania jest stosowana przy iniekcji Lucentisem.

- W charakterystyce produktu, wytwórca Lucentisu podaje instrukcję postępowania: z ampułki o pojemności 0,23 ml należy pobrać całą zawartość leku do dołączonej do opakowania strzykawki o pojemności 1 ml, następnie wypchnąć tłok strzykawki do momentu, gdy jego końcówka zrówna się z linią oznaczoną 0,05 ml. Strzykawka jest gotowa do podania, ale lek który kosztuje kilka tysięcy, w prawie trzech czwartych jest wylewany - wyjaśnia Robert Bugaj, dyrektor ds. medycznych oddziału NFZ w Rzeszowie.

Producent Lucentisu nie dopuszcza bowiem w charakterystyce produktu podziału leku na dawki.

- Mamy informacje, że niektóre szpitale umawiają na zabieg trzech pacjentów w tym samym czasie i podają im lek z tej jednej ampułki. Ale inne, chcąc się ściśle trzymać zaleceń producenta, większość płynu wylewają - dodaje dyrektor Bugaj.

Dlatego rzeszowski płatnik podnosi kwestię pakowania Lucentisu w postaci jednorazowych strzykawek wystarczających na jednorazowe podanie do gałki ocznej.

Sekret dawkowania
W USA są już w sprzedaży jednorazowe dawki do iniekcji doszklistkowych Avastinu. Można je kupić w autoryzawanych przez firmę Genentech aptekach, które porcjują lek na mniejsze dawki. W efekcie dawka Avastinu kosztuje 30-40 dolarów, podczas gdy Lucentisu 2 tys. dolarów.

Nic dziwnego, że gdy w październiku 2007 r. firma Genetech, licząc straty ze sprzedaży Lucentisu, w którego badania i rozwój zainwestowała czas i pieniądze, sprzeciwiła się porcjonowaniu leku i rozprowadzaniu go do użytku okulistycznego, spowodowało to protesty.

  • Avastin
    Pacjent wybiera lek, na którego podanie go stać. Choć i tak nie wszystkich bo te leki są niezwykle kosztowne, ale Avastin stopniowo tanieje. Sama przeszłam kurację i najtaniej jak udało mi się dostać w cenie poniżej 1500zl za 100mg to zamawiałam w aptece sieci Juventa. To znacznie mniejsza cena niż dotychczas lek ten kosztował, więc i ludzie będą z niego korzystać bo na ten lek da się przystać finansowo jeszcze.

    ~Prola, 2011-01-28

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH