Artur Fałek o nowelizacji ustawy refundacyjnej i wydatkach na leki

Ustawa refundacyjna na pewno będzie znowelizowana. Powinno to nastąpić na początku przyszłego roku. Będzie to niewielka nowelizacja, bardziej polegająca na likwidacji pewnych barier, które przeszkadzają w realizacji jej postanowień - zapowiedział Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (6 grudnia 2012 r.).

Jak przypomniał dyrektor Fałek, wyznaczony przez Sejm okres działania ustawy refundacyjnej to dwa lata i dopiero wtedy będzie czas na dogłębne zmiany.

W trakcie przyszłorocznej nowelizacji resort zdrowia pochyli się przede wszystkim nad przebiegiem pewnych procedur administracyjnych. - Myślimy też o sytuacji podmiotów na rynku farmaceutycznym, przeanalizujemy sytuację w aptekach i regulacje dotyczące hurtu - zapowiedział.

Przypomniał, że zadaniem resortu i płatnika jest utrzymanie równowagi między wpływami i wydatkami na opiekę zdrowotną: - Budżet NFZ nie jest nieskończony. Wpływ sytuacji makroekonomicznej na Fundusz jest bardzo istotny. W tym roku deficyt wyniesie najprawdopodobniej 1,5 mld złotych.

Plan finansowy NFZ na 2012 roku zakładał wydatki na refundację leków na poziomie 10,445 mld złotych. Po 9 miesiącach tego roku płatnik zrealizował 62,6 proc. budżetu, co oznacza, że wydał na refundację mniej o ok. 1,3 mld złotych. - Nie wiemy jeszcze jakim wynikiem zakończy się ten rok. Od kilku lat zauważalna jest bowiem tendencja, iż kwota refundacji w ostatnich miesiącach roku wzrasta. Rok 2012 może zamknąć się refundacją mniejszą o 1,5-1,7 mld złotych - mówił dyrektor Fałek.

To nieco mniej niż prognozuje firma analityczna IMS, która podała tegoroczne "oszczędności" płatnika na poziomie ok. 2 mld złotych. Ale pojawiają się też głosy, że rzeczywista kwota, jaką wydał NFZ na leki w refundacji otwartej znacznie przekracza 2 mld złotych. Pytanie tylko, jaki procent z tej kwoty zostanie przeznaczony na nowe terapie, stosowanie głównie w ramach lecznictwa szpitalnego. Optymiści mówią o 50 procentach, pesymiści na tyle nie liczą.

Skierowanie większych kwot na nowe terapie było jednym z celów ustawy refundacyjnej. - Tzw. "oszczędności" uzyskane w wyniku zmniejszenia wydatków NFZ w refundacji aptecznej mają służyć pacjentom. W kolejnych latach pozytywne efekty działania ustawy refundacyjnej będą bardziej odczuwalne. Chcę złożyć ukłon w stronę Rady Przejrzystości AOTM, która bardzo ułatwia nam zadanie, wskazując na terapie warte finansowania - mówił Artur Fałek.

Plan finansowy NFZ na 2013 rok przewiduje wzrost wydatków na refundację leków do kwoty 10,901 mld zł.

Dyrektor Fałek przypomniał podstawowe zmiany, jakie przyniosła ustawa refundacyjna; to m.in.: jednolita procedura wpisywania na wykazy refundacyjne leków wydawanych w aptekach, a także w programach lekowych i chemioterapii; ustawowe określenie kwalifikacji do kryterium odpłatności; utworzenie grup limitowych w oparciu o różne substancje czynne mające podobny mechanizm działania; limit budowany w oparciu o udział leków w rynku.

Artur Fałek wskazał też na uporządkowanie wykazu refundacyjnego, negocjacje ministerstwa z przedstawicielami firm farmaceutycznych, instrumenty podziału ryzyka, stałe ceny i marże oraz wzmocnienie obowiązku informowania pacjentów o tańszych zamiennikach leków w aptekach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH