
Ustawa refundacyjna na pewno będzie znowelizowana. Powinno to nastąpić na początku przyszłego roku. Będzie to niewielka nowelizacja, bardziej polegająca na likwidacji pewnych barier, które przeszkadzają w realizacji jej postanowień - zapowiedział Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (6 grudnia 2012 r.).
Jak przypomniał dyrektor Fałek, wyznaczony przez Sejm okres działania ustawy refundacyjnej to dwa lata i dopiero wtedy będzie czas na dogłębne zmiany.
W trakcie przyszłorocznej nowelizacji resort zdrowia pochyli się przede wszystkim nad przebiegiem pewnych procedur administracyjnych. - Myślimy też o sytuacji podmiotów na rynku farmaceutycznym, przeanalizujemy sytuację w aptekach i regulacje dotyczące hurtu - zapowiedział.
Przypomniał, że zadaniem resortu i płatnika jest utrzymanie równowagi między wpływami i wydatkami na opiekę zdrowotną: - Budżet NFZ nie jest nieskończony. Wpływ sytuacji makroekonomicznej na Fundusz jest bardzo istotny. W tym roku deficyt wyniesie najprawdopodobniej 1,5 mld złotych.
Plan finansowy NFZ na 2012 roku zakładał wydatki na refundację leków na poziomie 10,445 mld złotych. Po 9 miesiącach tego roku płatnik zrealizował 62,6 proc. budżetu, co oznacza, że wydał na refundację mniej o ok. 1,3 mld złotych. - Nie wiemy jeszcze jakim wynikiem zakończy się ten rok. Od kilku lat zauważalna jest bowiem tendencja, iż kwota refundacji w ostatnich miesiącach roku wzrasta. Rok 2012 może zamknąć się refundacją mniejszą o 1,5-1,7 mld złotych - mówił dyrektor Fałek.
To nieco mniej niż prognozuje firma analityczna IMS, która podała tegoroczne "oszczędności" płatnika na poziomie ok. 2 mld złotych. Ale pojawiają się też głosy, że rzeczywista kwota, jaką wydał NFZ na leki w refundacji otwartej znacznie przekracza 2 mld złotych. Pytanie tylko, jaki procent z tej kwoty zostanie przeznaczony na nowe terapie, stosowanie głównie w ramach lecznictwa szpitalnego. Optymiści mówią o 50 procentach, pesymiści na tyle nie liczą.
Skierowanie większych kwot na nowe terapie było jednym z celów ustawy refundacyjnej. - Tzw. "oszczędności" uzyskane w wyniku zmniejszenia wydatków NFZ w refundacji aptecznej mają służyć pacjentom. W kolejnych latach pozytywne efekty działania ustawy refundacyjnej będą bardziej odczuwalne. Chcę złożyć ukłon w stronę Rady Przejrzystości AOTM, która bardzo ułatwia nam zadanie, wskazując na terapie warte finansowania - mówił Artur Fałek.
Plan finansowy NFZ na 2013 rok przewiduje wzrost wydatków na refundację leków do kwoty 10,901 mld zł.
Dyrektor Fałek przypomniał podstawowe zmiany, jakie przyniosła ustawa refundacyjna; to m.in.: jednolita procedura wpisywania na wykazy refundacyjne leków wydawanych w aptekach, a także w programach lekowych i chemioterapii; ustawowe określenie kwalifikacji do kryterium odpłatności; utworzenie grup limitowych w oparciu o różne substancje czynne mające podobny mechanizm działania; limit budowany w oparciu o udział leków w rynku.
Artur Fałek wskazał też na uporządkowanie wykazu refundacyjnego, negocjacje ministerstwa z przedstawicielami firm farmaceutycznych, instrumenty podziału ryzyka, stałe ceny i marże oraz wzmocnienie obowiązku informowania pacjentów o tańszych zamiennikach leków w aptekach.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- ŚR21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- ŚR21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- ŚR20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- ŚR20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- ŚR20:05 EEC 2018: sesje dotyczące sektora medycznego - terminy, potwierdzeni prelegenci
- ŚR19:18 Giełda: kolejny spadek wartości akcji firmy telemedycznej
- ŚR19:09 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- ŚR18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych