Apteki tracą na zwrocie leków

Rozporządzenie w sprawie sprzedaży wysyłkowej leków bez recepty jest sprzeczne z prawem - uważają farmaceuci prowadzący apteki wysyłające leki bez recepty.

Po nowelizacji w 2007 roku ustawa Prawo farmaceutyczne umożliwiła prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez recepty.

Jednocześnie upoważniła ministra zdrowia do określenia w rozporządzeniu warunków tej sprzedaży. W rozporządzeniu ministra zdrowia z 14 marca 2008 roku zakłada się możliwość odstąpienia od kupna w terminie 10 dni od dostawy produktu leczniczego bez ponoszenia kosztów innych niż bezpośrednie koszty zwrotu. Koliduje to z art. 96 ust. 5 prawa farmaceutycznego, który mówi, że produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi.

Ustawa przewiduje też konieczność zniszczenia produktu zwróconego do apteki. W efekcie podmioty prowadzące apteki ponoszą wysokie koszty takich zwrotów, ponieważ najpierw kupują produkt, a następnie go utylizują, nie mając możliwości dalszej sprzedaży.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH