''Apteki dla aptekarza” tematem spotkania w Kancelarii Prezydenta Nowelizacja prawa farmaceutycznego przewiduje, że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci. Fot. Archiwum

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta spotkali się w piątek (12 maja) z reprezentantami m.in. pracodawców, przedsiębiorców, aptekarzy, techników farmaceutycznych i pacjentów, by wysłuchać argumentów za i przeciw rozwiązaniu "apteka dla aptekarza".

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział PAP, że "prezydent wsłuchuje się we wszystkie głosy w dyskusji na ten temat". Dodał, że prezydent podejmie decyzję ws. ustawy w przepisowym terminie, który mija 16 maja.

- Uczestnicy spotkania ustalili, że przedstawią jeszcze swoje stanowiska Kancelarii Prezydenta na piśmie - poinformowała PAP Marzena Napieracz-Lubomska z Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.

W spotkaniu, jak przekazała, udział wzięli m.in. przedstawiciele: Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, Business Centre Club, Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP, Konfederacji Lewiatan i Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Napieracz-Lubomska podała, że jej organizacja krytycznie oceniła ustawę.

- Z chwilą wejścia w życie ustawy - nazywanej ''Apteką dla aptekarza'' technicy farmaceutyczni zostaną pozbawieni możliwości prowadzenia własnych aptek np. w sytuacji konieczności zmiany lokalizacji, gdy właściciel lokalu wypowie im umowę najmu - wskazała Napieracz-Lubomska.

Jak zauważyła, na rynku funkcjonują obecnie np. spółki techników z magistrami farmacji oraz techników z indywidualnymi właścicielami, prowadzącymi działalność.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego - która była inicjatywą poselską - przewiduje, że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

Ustawa przewiduje, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będzie miał farmaceuta, posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Nowela zakłada, że przesłankami do wydania zezwolenia będzie co najmniej 3 tys. mieszkańców gminy przypadających na jedną aptekę i odległość 500 m. od apteki już istniejącej, z wyjątkiem sytuacji, gdy na dzień złożenia wniosku o zezwolenie, od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej apteki funkcjonującej, odległość wynosi w linii prostej co najmniej 1000 m. lub apteka została nabyta od spadkobiercy w całości i jej adres pozostaje aktualny. Farmaceuta będzie mógł posiadać maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH