Aptekarze szpitalni pytają: jak mamy wydawać leki

Naczelna Izba Aptekarska oczekuje od resortu zdrowia wyjaśnienia wątpliwości dotyczących prawidłowego tworzenia "list lekowo-cenowych u świadczeniodawców", które jest wynikiem wejścia w życie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 20 11 r. o refundacji leków.

Przepis art. 9 ust. 2 zobowiązuje świadczeniodawców do nabywania leków po cenie nie wyższej niż urzędowa cena zbytu leku stanowiącego podstawę limitu, uwzględniając liczbę DDD leku, powiększoną o marżę nie wyższą niż urzędowa marża hurtowa, a w przypadku nabywania od  podmiotu innego niż przedsiębiorca prowadzący obrót hurtowy - po cenie nie wyższej niż urzędowa cena zbytu.

Izba apeluje o przygotowanie w trybie pilnym wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z maksymalnymi cenami zakupu netto/brutto dla świadczeniodawców.

W uzasadnieniu NIA pisze, iż:

1. DDD są na stronach WHO na bieżąco aktualizowane i zmieniane zgodnie z postępem wiedzy medycznej. W konsekwencji nie wiadomo jak często mają być aktualizowane ceny?

2. Dla niektórych substancji czynnych, dróg podania WHO nie podaje DDD, co z nimi?

3. Czy podczas wyliczania DDD zakupu świadczeniodawca ma się kierować tylko listą grup limitowych czy brać pod uwagę cenę podaną w tabeli będącej załącznikiem do obwieszczenia refundacyjnego?

4. Niemożność dostosowania przez dostawców wielu pozycji asortymentowych dla szpitali z uwzględnieniem DDD (nierealnie niskie ceny niepokrywające nawet kosztów produkcji), a z drugiej strony obowiązek nabywania przez świadczeniodawcę leku z uwzględnieniem DDD i zabezpieczenia świadczeniobiorców przyjętych do szpitala w leki i wyroby medyczne konieczne do wykonania świadczenia.

5. Zachwianie systemu zakupów zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych, np. niektóre szpitale mają jeszcze przed wejściem w życie ustawy podpisane umowy 2-3 letnie, w których nie uwzględniono możliwości zmiany cen co 2 miesiące, a wypowiadanie umów grozi karami.

Więcej: http://nia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH