Aptekarze świętują swój dzień

Dzisiaj (22 września) przypada Ogólnopolski Dzień Aptekarza. W tym roku połączony jest z obchodami jubileuszu 20-lecia odrodzonego samorządu aptekarskiego.

Aptekarze od zawsze cieszyli się dużym zaufaniem i poważaniem wśród społeczeństwa, co potwierdzały wykonywane ankiety i sondaże, badające preferencje ludności.

Bycie aptekarzem oznaczało nie tylko utrzymanie i kontynuację tradycji rodzinnych, ale przede wszystkim było zajęciem ciekawym ze względu na bezpośrednie relacje z pacjentami, a zarazem  odpowiedzialnym, z uwagi na stały kontakt z produktami leczniczymi. Wysoka ranga profesji od początku stawiała przed osobami ją wykonującymi niezwykle wysokie wymagania. Poprzeczkę podnieśli sami patroni zawodu - święty Damian i święty Kosma.

Według podań prawdopodobnie byli bliźniakami pochodzącymi z Arabii. Z uwagi na swą niezwykłą skromność i sumienność stali się wybitnymi lekarzami. Chociaż w domu otrzymali chrześcijańskie wychowanie, leczyli także pogan, przez co wielu z tych ostatnich przeszło na chrześcijaństwo. Działali w Syrii i w położonej w Azji Mniejszej Cylicji, nie pobierając za leczenie żadnych opłat.

Zawód aptekarza wymaga umiejętności efektywnego komunikowania się z pacjentem, czyli otwartości, uprzejmości, fachowego udzielania porad, ale także cierpliwości i wyrozumiałości.

Dla większości pacjentów to właśnie farmaceuta jest pierwszym pracownikiem ochrony zdrowia, do którego kierują się po pomoc, obdarzając go zaufaniem. Decydują o tym łatwość i jednocześnie szybkość dostępu do jego usług, jaką gwarantuje brak konieczności wcześniejszego umawiania się i rejestracji.

Więcej: www.rynekaptek.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH