Aptekarze pytają: apteka szpitalna poza ustawą refundacyjną?

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wystosował pismo do ministra zdrowia, dotyczące zastosowania przepisów ustawy refundacyjnej do aptek szpitalnych.

Prezes NRA, Grzegorz Kucharewicz, zwraca uwagę na wnioski zawarte w piśmie dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia z 2 marca br.:

-  "(...) art. 2 pkt 2 ustawy refundacyjnej (...) wyklucza aptekę szpitalną spod uregulowań i procedur przewidzianych w ustawie refundacyjnej",

-  "ustawa ta nie ma zastosowania do aptek szpitalnych".

W ocenie Naczelnej Izby Aptekarskiej powyższe twierdzenia zwiększają wątpliwości w zakresie stosowania norm prawnych ustawy refundacyjnej, które odnoszą się do świadczeniodawców, posiadających w strukturze organizacyjnej apteki szpitalne.

"Zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo farmaceutyczne, apteki szpitalne zaopatrują szpitale lub inne przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne" - przypomina samorząd.

Apteki szpitalne tworzy się w szpitalach lub innych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. W konsekwencji apteki szpitalne to elementy struktury organizacyjnej podmiotu leczniczego (świadczeniodawcy), konkretnie jednostki lub komórki organizacyjne przedsiębiorstw podmiotu leczniczego (świadczeniodawcy).

"W tym kontekście nie można zgodzić się z wnioskiem, że przepisy ustawy refundacyjnej, nie mają zastosowane do aptek szpitalnych" - uważa prezes NRA, dodając, że stanowisko dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia wymaga pilnego doprecyzowania.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH