Aptekarze o walidacji recept: poczekajmy na wykładnię ministra

Farmaceuci nie zgadzają się z interpretacją przepisów dotyczącej walidacji w zakresie sprawozdawania recept do NFZ, którą przedstawił płatnik.

Zgodnie z decyzją Funduszu tzw. dodatkowa walidacja recept dotycząca sprawdzenia kodów uprawnień dodatkowych pacjenta ma wyeliminować recepty, na podstawie których wydano kilka leków w oparciu o różne kody uprawnień dodatkowych.

W praktyce aptekarze wydają leki stosując do tej samej recepty jednocześnie kilka różnych kodów uprawnień dodatkowych. Tymczasem Fundusz wymaga, by apteka wydając leki przepisane na jednej recepcie, uwzględniła tylko jeden kod uprawnień dodatkowych pacjenta, podając go w komunikacie elektronicznym do NFZ. W opinii farmaceutów, taka walidacja uniemożliwia sprawozdawanie recepty z więcej niż jednym kodem uprawnień.

Wskazują na paragraf 12 rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich, które mówi, że na jednej recepcie można przepisać do 5 leków gotowych.

Zdaniem Śląskiej Izby Aptekarskiej, powoływanie się na kwestie techniczne rozrachunków w trakcie procesu refundacji nie powinny mieć wpływu na
przepisy rozporządzenia w zakresie leków przepisywanych na recepcie.

"Gdyby minister chciał zamieścić takie ograniczenie, to powinien zgodnie z zasadami sztuki legislacyjnej zawrzeć go w powołanym par. 12 regulującym kwestię ilości leków na recepcie, a nie w miejscu opisującym sprawozdawczość" - oceniają aptekarze.

W opinii środowiska aptekarskiego, uruchomienie walidacji na zasadach proponowanych przez Fundusz skomplikuje sposób wystawiania i realizacji recept dla pacjentów posiadających uprawnienia dodatkowe. Wskazują na zasadność dokonania wykładni legislacyjnej aktu prawnego przez ministra zdrowia.

Na ten problem zwróciła również uwagę Naczelna Rada Aptekarska, wskazując, że interpretacja NFZ uniemożliwia wystawianie na jednej recepcie leku refundowanego z tytułu uprawnień dodatkowych dla pacjenta ubezpieczonego na zasadach ogólnych.

- Skoro podany na recepcie kod uprawnień dodatkowych pacjenta ma zastosowanie do jednego leku, pozostałe należałoby wydać z pełną odpłatnością - wyciąga wnioski NRA.

Przy takim podejściu, realizując prawo pacjenta do otrzymywania leków ze zniżką, lekarze musieliby wypisywać dwie recepty: pierwszą na lek, który z uwagi na wskazanie kodu uprawnień dodatkowych pacjenta apteka może wydać ze zniżką, drugą na pozostałe leki, które apteka może wydać ze zniżką na pozostałych warunkach.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH