Aptekarze: najpierw rozporządzenie, potem decyzje

Aptekarze uzależniają podjęcie akcji nawołujących do bojkotu podpisywania przez apteki umów z Funduszem lub stosowania innych form nacisku od zapoznania się z treścią rozporządzenia w sprawie recept lekarskich.Podpisanie i ogłoszenie dokumentu przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza ma nastąpić w piątek (16 grudnia).Według zapowiedzi ministra Arłukowicza wygłoszonych podczas Nadzwyczajnego Posiedzenia Naczelnej Rady Aptekrskiej (13 grudnia), rozporządzenie będzie zawierało rozszerzoną listę uprawnień farmaceuty przy poprawianiu recept.- Najpierw musimy zobaczyć, jakie możliwości daje nam rozporządzenie. Chodzi o taki zakres uprawnień, który pozwoli zmniejszyć rygor nałożony na farmaceutów przez przepisy ustawy refundacyjnej - informuje Piotr Brukiewicz, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.


Apteki mogłyby rozpocząć podpisywanie umów z płatnikiem od 16 grudnia. Według ustaleń niektórych izb aptekarskich z oddziałami wojewódzkimi Funduszu fakt, że umowa wchodzi w życie po 14 dniach, nie powinien budzić obaw - podpisana i złożona nawet 31 grudnia br. obowiązuje od 1 stycznia 2012 r.

Naczelna Rada Aptekarska nadal uznaje, iż umowy pomiędzy NFZ a podmiotami prowadzącymi apteki na wydawanie refundowanego leku są złym i niepotrzebnym rozwiązaniem. Farmaceuci mają nadzieję na zmiany w tym zakresie i na uchylenie części przepisów rozporządzenia na realizację recept najpóźniej do końca I kwartału 2012 r.

NRA apeluje do ministra zdrowia i prezesa NFZ o bezzwłoczne zagwarantowanie, że umowy na realizację recept będą zawierane według wzoru określonego w rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, bez dokonywania jakichkolwiek zmian lub uzupełnień przez prezesa NFZ lub dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ.


 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH